Физика

Анубис (2024г)

Покажи всички издания на учебника Всички издания

Избери урок:

1. Механично Движение. Относителност На Движението 2. Неразномерно Движение 3. Закони За Скоростта И Пътя При Праволинейно Равномерно Движение 4. Закони За Скоростта И Пътя При Праволинейно Равнозакъснително Движение 5. Равнопроменливо Движение 6. Графично Представяне На Законите При Равнопроменливи Движения 7. Първи Принцип На Механиката. Сили 8. Втори Принцип На Механиката 9. Трети Принцип На Механиката 10. Принципи На Механиката 11. Равновесие На Телата 12. Равновесие На Тяло Върху Опора 13. Механична Работа И Мощност 14. Кинетична Енергия 15. Потенциална И Пълна Механична Енергия 16. Закон За Запазване На Механичната Енергия 17. Механична Работа, Мощност И Енергия 18. Общи Свойства На Течности И Газове. Закон На Паскал 19. Хидростатично Налягане. Скачени Съдове 20. Закон на Архимед. Плаване на Телата 21. Механика На Течности И Газове 29. Опитно Изследване На Закона На Архимед 30. Топлинно Движение. Вътрешна Енергия 31. Температура 32. Количество Топлина 33. Топене и Втвърдяване 34. Изпарение, Кипене И Втечняване 35. Преходи Между Състоянията На Веществата 36. Изменение На Вътрешната Енергия 37. Първи Принцип На Термодинамиката 38. Първи Принцип На Термодинамиката 39. Идеален Газ. Изотермен Процес 40. Изохорен И Изобарен Процес 41. Адиабатен Процес 42. Основни Закони При Газовете 43. Топлинни Машини 48. Определяне На Специфичната Топлина На Топене На Леда

Избери Задача:

Средната скорост е физична величина, представляваща отношението на изминатия път към времето, за което е изминат. Скоростта може да се променя с течение на времето. Средната скорост за интервал от време се изчислява като се раздели изминатият път през този интервал на времето на интервала. Средната скорост за участък от пътя се изчислява като се раздели дължината на участъка на времето, за което е изминат. Средната скорост зависи от избрания интервал от време или участък от пътя.
ВИЖ ПОДРОБНО РЕШЕНИЕ

Стъпка 1: Дефиниция на средна скорост

Средната скорост е физична величина, която представлява отношението на изминатия път към времето, за което е изминат този път.

Стъпка 2: Промяна на скоростта

Скоростта на едно тяло може да се променя с течение на времето. Например, един автомобил може да ускорява, да се движи с постоянна скорост или да забавя.

Стъпка 3: Средна скорост за интервал от време

Ако искаме да определим средната скорост на автомобила за даден интервал от време, ние разглеждаме само движението му през този интервал. Например, ако искаме да знаем средната скорост за първите 10 минути от пътуването, ние ще разделим изминатия път през тези 10 минути на 10 минути.

Стъпка 4: Средна скорост за участък от пътя

Ако искаме да определим средната скорост на автомобила за определен участък от пътя, ние разглеждаме само движението му по този участък. Например, ако искаме да знаем средната скорост за първите 10 километра от пътуването, ще разделим 10 километра на времето, за което е изминат този участък.

Стъпка 5: Защо не говорим за средна скорост въобще?

Ако говорим за средна скорост въобще, без да уточним интервал от време или участък от пътя, това няма да има ясен физичен смисъл. Средната скорост зависи от избрания интервал от време или участък от пътя. Тя може да е различна за различни интервали от време или участъци от пътя, дори за едно и също пътуване.

Стъпка 6: Пример

Да си представим едно пътуване от София до Пловдив. Ако изчислим средната скорост за целия път, ще получим една стойност. Ако обаче изчислим средната скорост само за първия час от пътуването, може да получим съвсем различна стойност.

Твоята задача я няма в сайта?

Вече можеш да заявиш решение от професионалист!

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

48944 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас