1.1. атоми
Отнасят се: а), б), г)
1.2. молекули
Отнасят се: а), г)
1.3. йони
Отнасят се: а), в)
ВИЖ ПОДРОБНО РЕШЕНИЕ
Стъпка 1: Дефиниране на понятията
Атоми: Най-малките градивни частици на химичните елементи, които запазват химичните им свойства. Те са електронеутрални.
Молекули: Състоят се от два или повече атома, свързани чрез химични връзки. Молекулите могат да бъдат електронеутрални или да имат заряд.
Йони: Атоми или молекули, които са загубили или придобили електрони, в резултат на което притежават електричен заряд.
Стъпка 2: Анализ на признаците
а) Изграждат веществата: Атомите са основните градивни частици на всички вещества. Молекулите също изграждат веществата, като са съставени от атоми. Йоните могат да изграждат йонни съединения. Следователно, този признак се отнася и за трите: атоми, молекули и йони.
б) Изграждат молекулата: Атомите са тези, които се свързват, за да образуват молекули. Този признак се отнася само за атомите.
в) Притежават заряд: Йоните, по дефиниция, притежават заряд – положителен (катиони) или отрицателен (аниони). Атомите са електронеутрални. Молекулите, като цяло, са електронеутрални, но съществуват и заредени молекули (йон-радикали). Следователно, този признак се отнася най-вече за йоните.
г) Електронеутрални са: Атомите са електронеутрални, тъй като имат равен брой протони и електрони. Повечето молекули също са електронеутрални. Йоните никога не са електронеутрални. Следователно, този признак е валиден за атомите и в повечето случаи за молекулите.
1.1. атоми
Отнасят се признаци: а), б), г)
1.2. молекули
Отнасят се признаци: а), г)
1.3. йони
Отнасят се признаци: а), в)