История

Булвест 2000

Избери урок:

1. Новото време и българите 2. Първите народни будители 3. Новото българско училище 4. Движение за независима църква 5. Начало на организирано националноосвободително движение 6. Българското националноосвободително движение (1869 - 1875 г.) 7. Априлско въстание 1876 г. 8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България 9. Стопански промени през XVIII - XIX век 10. Промени в българското общество през Възраждането 11. Светът на възрожденските българи 12. Българската култура през Възраждането 13. Възникване на българския национален въпрос 14. Изграждане на Княжество България 15. Съединението на Източна Румелия с Княжество България и неговата защита 16. България в края на XIX век 17. Българите извън пределите на свободната държава 18. Признаване на Независимостта на България 19. Войни за национално обединение (1912 - 1918 г.) 20. България в периода между двете световни войни 21. България в годините на Втората световна война 22. Развитие на българското стопанство след Освобождението 23. Модернизация на българското общество (1878 - 1944 г.) 24. Българската култура след Освобождението 25. Промяна в политическата система 26. Установяване на тоталитарно управление 27. България в Източния блок 28. Икономически промени в селото и града 29. Българското общество (1944 - 1989) 30. Българската култура през втората половина на XX в. 31. Краят на комунистическия режим и началото на демокрацията 32. България и обединяваща се Европа 33. Българинът - гражданин на България и на света 34. Културно развитие на съвременна България

14. Изграждане на Княжество България
(съставил) ЕМИЛ Е. ПОПОВ

План-резюме на урока

  1. Изграждане на новата българска държавност:
    • Установено е Временно руско управление за период от девет месеца според Берлинския договор.
    • Въведена е военна служба за 30 000 млади българи. Открито е военно училище в София.
    • Българската войска получава оръжие от руската армия.
    • Откриване на Народната библиотека и създаване на Българската народна банка.
    • Княжеството остава във васални отношения към Османската империя, но тази зависимост е формална.
  2. Учредителното събрание в Търново:
    • Изработването на конституцията е въпрос от критична важност.
    • Българите се опасяват, че Русия ще предложи проект за конституция със силна монархическа власт и с ограничени граждански права.
    • Учредителното събрание е свикано на 10 февруари 1879 г. в Търново.
    • Оформят се първите български политически партии – консерватори и либерали.
  3. Приемане на Търновската конституция и избора на княз:
    • Търновската конституция е приета на 16 април 1879 г. и обявява българската държава за конституционна монархия с умерено либерално управление.
    • Князът и парламентът (Народно събрание) си разпределят властта.
    • София е определена за столица.
    • На 17 април 1879 г., Първото Велико народно събрание избира за български княз Александър I Батенберг.
  4. Политическият живот на Княжеството до 1885 г.:
    • Либералната партия има надмощие, но не е единна.
    • Консерваторите съставят първите български правителства.
    • Изборните победи на либералите принуждават княза да предостави на Др. Цанков и П. Каравелов съставянето на правителство.
    • Княз Александър I отменя Търновската конституция през 1881 г. и въведе централизирано княжеско управление за 7 години, наречено „режим на пълномощията”.
    • Търновската конституция е възстановена през 1883 – 1884 г., в резултат от което Консервативната партия се разпада, а Либералната се разцепва на две.
  5. Обобщение:
    • Българската държава е наследствена конституционна монархия по европейски модел.
    • Първите български партии следват европейските идеи, като се разделят на либерали и консерватори.

Урокът в дати

1878 г. | Временното руско управление в България
С висок ентусиазъм, в продължение на девет месеца Временно руско управление се заема със създаването на държавните институции. Въведена е военна служба за 30 хиляди млади българи, като е открито военно училище в София. Българската войска получава оръжие от руската армия. Открита е Народната библиотека, създадена е Българската народна банка.

10 февруари 1879 г. | Учредителното събрание в Търново
За изработване на българската конституция на 10 февруари 1879 г. в старопрестолния град Търново се свиква Учредително събрание. Още в началото на работата му започват спорове, в резултат на които се оформят първите български политически партии на консерватори и либерали.

16 април 1879 г. | Приемане на Търновската конституция
С приемането на Търновската конституция българската държава е обявена за конституционна монархия с умерено либерално управление. Основният закон определя кои са водещите държавни институции. София е определена за столица.

17 април 1879 г. | Изборът на княз
Свикано е Първото Велико народно събрание, което избира за български княз Александър I Батенберг. Той получава подкрепата на Русия и другите велики сили.

1881 г. | Отмяна на Търновската конституция
Стремежът на княз Александър да се освободи от ограниченията на Търновската конституция, го кара да я отмени през 1881 г. Въведено е централизирано княжеско управление за 7 години, наречено „режим на пълномощията”.

1883 г. | Възстановяване на Търновската конституция
Съпротивата на либералите и неуспехите на княжеския режим водят до възстановяване на Търновската конституция (1883 – 1884 г.). В резултат на това Консервативната партия се разпада, а Либералната се разцепва на две.

Резюме

Временно руско управление и изграждане на българската държавност

Създаването на новата българска държава започва с патриотичен подем. Според споразумението на Берлинския договор, Временното руско управление се заема с изграждането на държавните институции през следващите девет месеца. През този период е въведена военна служба за 30 хиляди млади българи и е открито военно училище в София. Откриват се Народните библиотека и банка, докато княжеството остава във васални отношения с Османската империя.

Учредителното събрание в Търново и изработване на конституцията

На 10 февруари 1879 г. в Търново се свиква Учредително събрание за изработване на българската конституция. От протичането на тази дейност се оформят първите български политически партии – консерватори и либерали. Консерваторите се опасяват от потенциалното безвластие и лошо управление, докато либералите смятат, че българският народ е готов свободно да упражнява властта. Либералите имат мнозинство и първата българска конституция следва техните виждания.

Приемане на Търновската конституция и избор на княз

Търновската конституция е приета на 16 април 1879 г. и определя българската държава за конституционна монархия с умерено либерално управление. София е определена за столица и конституцията осигурява демократични граждански права. На следващия ден, Първото Велико народно събрание избира за български княз Александър I Батенберг.

Политически живот на Княжеството до 1885 г.

Либералната партия има надмощие в Учредителното събрание, но не е единна. В нея участват Драган Цанков, Петко Каравелов, Петко Славейков и други. Консерваторите съставят първите български правителства, но губят парламентарните избори и остават в опозиция. Изборните победи на либералите принуждават княза да предостави на Др. Цанков и П. Каравелов възможността за съставяне на правителство. Въпреки съпротивата на либералите и неуспехите на княжеския режим, Търновската конституция се възстановява през 1883 – 1884 г.

В заключение, България е наследствена конституционна монархия по европейски модел. Първите български партии следват европейските идеи, като се разделят на либерали и консерватори.