История

Булвест 2000

Избери урок:

1. Новото време и българите 2. Първите народни будители 3. Новото българско училище 4. Движение за независима църква 5. Начало на организирано националноосвободително движение 6. Българското националноосвободително движение (1869 - 1875 г.) 7. Априлско въстание 1876 г. 8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България 9. Стопански промени през XVIII - XIX век 10. Промени в българското общество през Възраждането 11. Светът на възрожденските българи 12. Българската култура през Възраждането 13. Възникване на българския национален въпрос 14. Изграждане на Княжество България 15. Съединението на Източна Румелия с Княжество България и неговата защита 16. България в края на XIX век 17. Българите извън пределите на свободната държава 18. Признаване на Независимостта на България 19. Войни за национално обединение (1912 - 1918 г.) 20. България в периода между двете световни войни 21. България в годините на Втората световна война 22. Развитие на българското стопанство след Освобождението 23. Модернизация на българското общество (1878 - 1944 г.) 24. Българската култура след Освобождението 25. Промяна в политическата система 26. Установяване на тоталитарно управление 27. България в Източния блок 28. Икономически промени в селото и града 29. Българското общество (1944 - 1989) 30. Българската култура през втората половина на XX в. 31. Краят на комунистическия режим и началото на демокрацията 32. България и обединяваща се Европа 33. Българинът - гражданин на България и на света 34. Културно развитие на съвременна България

2. Първите народни будители
(съставил) ЕМИЛ Е. ПОПОВ

План-резюме на урока

  1. Просвещението в Европа и Балканите:
    • През ХVIII век се разгръща духовно движение в Европа, наречено Просвещение.
    • Във връзка с развитието на науките, образованието започва да излиза от контрола на Църквата.
    • В балканските провинции на Османската империя, Просвещението е свързано с нарастване на интереса към миналото и самоосъзнаването на българите.
  2. Паисий Хилендарски:
    • Роден през 1722 г. в Банско.
    • През 1745 г. става монах в Хилендарския манастир.
    • От манастирските библиотеки научава за миналото на българите и за отношенията им със съседите.
    • През 1761 г. пътува до Австрийската империя, за да търси в книгохранилищата източници за родното минало.
  3. „История славянобългарска”:
    • През 1762 г. Паисий Хилендарски завършва своята ръкописна „История славянобългарска”.
    • Призовава българите да се гордеят със своя език и национална памет, и да оценят достойно славното си минало.
    • През 1844 г. един от преписите на „История славянобългарска” става основа на първия печатан учебник по българска история, наречен „Царственик”, дело на Христаки Павлович.
  4. Софроний Врачански:
    • Роден в Котел, пръв последовател на Паисий.
    • През 1765 г., като млад свещеник и учител, прави първия препис на „История славянобългарска”.
    • През 1794 г. става епископ на Врачанската епархия и приема духовното име Софроний.
    • Автор на първата печатна книга на новобългарски език – „Неделник” (1806 г.).
    • В края на живота си емигрира във Влашко, където завършва най-добрата си книжовна творба „Житие и страдание на грешния Софроний”.
    • По време на Руско-турската война от 1806 – 1812 г. се изявява като водач на българските емигранти във Влашко, където организира доброволчески отряди.
    • Привлича към начинанията си българи и изпраща делегация в Русия, която да убеди властите, че българите заслужават по-добро бъдеще.

Урокът в дати

18 век | Век на Просвещението в Европа
През XVIII век в Европа се разгръща духовно движение, наречено Просвещение. То е свързано с развитието на науките и се ръководи от убеждението, че образованието трябва да излезе от контрола на Църквата. Разпространението на просвещенските идеи съвпада с обособяването на модерните нации на континента.

1722 г. | Рождение на Паисий Хилендарски
Предполага се, че Паисий Хилендарски е роден през 1722 г. в Банско. Расте в заможно и родолюбиво семейство.

1745 г. | Паисий Хилендарски става монах
През 1745 г., Паисий става монах в Хилендарския манастир. Там, чрез запазените ръкописи, научава за миналото на българите и за отношенията им със съседните народи.

1761 г. | Паисий Хилендарски пътува до Австрийската империя
Паисий пътува до Австрийската империя, за да търси в книгохранилищата източници за родното минало.

1762 г. | Паисий Хилендарски завършва „История славянобългарска”
През 1762 г. Паисий Хилендарски завършва своята ръкописна „История славянобългарска”. В малката книга се разказва за великите победи на българските царе, за прочути български светци и патриарси. Паисий призовава сънародниците си да се гордеят със своя език и национално потекло, и да оценят достойно славното си минало.

1765 г. | Стойко Владиславов прави първия препис на „История славянобългарска”
През 1765 г., като млад свещеник и учител, Стойко Владиславов прави първия препис на „История славянобългарска”.

1794 г. | Стойко Владиславов става епископ
През 1794 г. поп Стойко става епископ на Врачанската епархия и приема духовното име Софроний.

1806 г. | Първата печатна книга на новобългарски език
Софроний Врачански е автор на първата печатна книга на новобългарски език – „Неделник”. Тя е сборник с неделни и празнични проповеди и поучителни слова.

1806 г. | Руско-турската война и политическата дейност на Софроний Врачански
По време на руско-турската война от 1806 – 1812 г. Софроний Врачански се изявява като водач на българските емигранти във Влашко, където организира доброволчески отряди.

1844 г. | Първият печатан учебник по българска история
През 1844 г. един от преписите на „История славянобългарска” става основа на първия печатан учебник по българска история, наречен „Царственик”. Той е дело на свищовския учител Христаки Павлович.

Резюме

Век на Просвещението

През XVIII век в Европа се разгръща Просвещението - духовно движение, свързано с научно развитие и образователна реформа. Свързано е с отхвърлянето на библейските тълкувания и обособянето на модерните нации. В балканските провинции на Османската империя, Просвещението мотивира християнските народи да изследват своето минало и да търсят мястото си сред другите народи.

Паисий Хилендарски

Паисий Хилендарски, роден през 1722 г. в Банско, е един от първите български народни будители. Той става монах в Хилендарския манастир през 1745 г. и започва да изследва българската история, за да отговори на гръцките упреци, че българите нямат славна история. През 1761 г. той обикаля библиотеки и църкви, за да намери информация за българското минало.

„История славянобългарска”

През 1762 г., Паисий завършва „История славянобългарска” - история на българите, която призовава сънародниците му да се гордеят със своята история и език. Той разпространява историята си по градове и села и я дава на свещеници и учители, за да я преписват и разпространяват.

Софроний Врачански

Софроний Врачански, роден като Стойко Владиславов в Котел, е първият последовател на Паисий. Той преписва „История славянобългарска” през 1765 г. и я използва за просветление на вярващите. През 1794 г. става епископ на Врачанската епархия и продължава да проповядва на български език. Създава първата печатна книга на новобългарски език - „Неделник” (1806 г.) и автобиографичната книга „Житие и страдание на грешния Софроний”. Софроний също така организира доброволчески отряди по време на руско-турската война (1806-1812 г.) и привлича подкрепа за бъдещето на българите.