18 век |
Век на Просвещението в Европа
През XVIII век в Европа се разгръща духовно движение, наречено Просвещение. То е свързано с развитието на науките и се ръководи от убеждението, че образованието трябва да излезе от контрола на Църквата. Разпространението на просвещенските идеи съвпада с обособяването на модерните нации на континента.
1722 г. |
Рождение на Паисий Хилендарски
Предполага се, че Паисий Хилендарски е роден през 1722 г. в Банско. Расте в заможно и родолюбиво семейство.
1745 г. |
Паисий Хилендарски става монах
През 1745 г., Паисий става монах в Хилендарския манастир. Там, чрез запазените ръкописи, научава за миналото на българите и за отношенията им със съседните народи.
1761 г. |
Паисий Хилендарски пътува до Австрийската империя
Паисий пътува до Австрийската империя, за да търси в книгохранилищата източници за родното минало.
1762 г. |
Паисий Хилендарски завършва „История славянобългарска”
През 1762 г. Паисий Хилендарски завършва своята ръкописна „История славянобългарска”. В малката книга се разказва за великите победи на българските царе, за прочути български светци и патриарси. Паисий призовава сънародниците си да се гордеят със своя език и национално потекло, и да оценят достойно славното си минало.
1765 г. |
Стойко Владиславов прави първия препис на „История славянобългарска”
През 1765 г., като млад свещеник и учител, Стойко Владиславов прави първия препис на „История славянобългарска”.
1794 г. |
Стойко Владиславов става епископ
През 1794 г. поп Стойко става епископ на Врачанската епархия и приема духовното име Софроний.
1806 г. |
Първата печатна книга на новобългарски език
Софроний Врачански е автор на първата печатна книга на новобългарски език – „Неделник”. Тя е сборник с неделни и празнични проповеди и поучителни слова.
1806 г. |
Руско-турската война и политическата дейност на Софроний Врачански
По време на руско-турската война от 1806 – 1812 г. Софроний Врачански се изявява като водач на българските емигранти във Влашко, където организира доброволчески отряди.
1844 г. |
Първият печатан учебник по българска история
През 1844 г. един от преписите на „История славянобългарска” става основа на първия печатан учебник по българска история, наречен „Царственик”. Той е дело на свищовския учител Христаки Павлович.
През XVIII век в Европа се разгръща Просвещението - духовно движение, свързано с научно развитие и образователна реформа. Свързано е с отхвърлянето на библейските тълкувания и обособянето на модерните нации. В балканските провинции на Османската империя, Просвещението мотивира християнските народи да изследват своето минало и да търсят мястото си сред другите народи.
Паисий Хилендарски, роден през 1722 г. в Банско, е един от първите български народни будители. Той става монах в Хилендарския манастир през 1745 г. и започва да изследва българската история, за да отговори на гръцките упреци, че българите нямат славна история. През 1761 г. той обикаля библиотеки и църкви, за да намери информация за българското минало.
През 1762 г., Паисий завършва „История славянобългарска” - история на българите, която призовава сънародниците му да се гордеят със своята история и език. Той разпространява историята си по градове и села и я дава на свещеници и учители, за да я преписват и разпространяват.
Софроний Врачански, роден като Стойко Владиславов в Котел, е първият последовател на Паисий. Той преписва „История славянобългарска” през 1765 г. и я използва за просветление на вярващите. През 1794 г. става епископ на Врачанската епархия и продължава да проповядва на български език. Създава първата печатна книга на новобългарски език - „Неделник” (1806 г.) и автобиографичната книга „Житие и страдание на грешния Софроний”. Софроний също така организира доброволчески отряди по време на руско-турската война (1806-1812 г.) и привлича подкрепа за бъдещето на българите.