1 септември 1939 г. |
Начало на Втората световна война
Германия напада Полша, което маркира началото на Втората световна война. България обявява неутралитет.
15 февруари 1940 г. |
Богдан Филов е назначен за министър-председател на България
Цар Борис III назначава археолога проф. Богдан Филов начело на правителството на страната.
7 септември 1940 г. |
Царство България си връща Южна Добруджа
Под германски натиск в Крайова се провеждат българо-румънски преговори. Те завършват с подписването на договор, който връща на България Южна Добруджа.
27 септември 1940 г. |
Образуване на Тристранния пакт
Германия, Италия и Япония се обединяват в Тристранен пакт. Берлин настоява България да се присъедини.
1 март 1941 г. |
България се присъединява към Тристранния пакт
Във Виена проф. Богдан Филов подписва Тристранния пакт и така България става германски съюзник.
април 1941 г. |
Германия предава на България части от Вардарска Македония и Беломорието
След като Германия разгромява Гърция и Югославия, тя предава за управление на България части от Вардарска Македония и Беломорието.
декември 1941 г. |
България обявява война на САЩ и Великобритания
Под германски натиск през декември 1941 г. България обявява война на САЩ и Великобритания.
28 август 1943 г. |
Смъртта на Цар Борис III
След внезапната смърт на цар Борис, управлението поема Регентство, тъй като синът му Симеон е все още дете.
5 септември 1944 г. |
Съветският съюз обявява война на България
На 5 септември Съветският съюз (СССР) обявява война на България.
8 септември 1944 г. |
България обявява война на Германия
България скъсва дипломатическите си отношения с Германия и на 8 септември ѝ обявява война.
9 септември 1944 г. |
Държавен преврат в България
На 8 срещу 9 септември 1944 г. в София е извършен държавен преврат. На власт идва ръководеният от комунистите Отечествен фронт.
С избухването на Втората световна война на 1 септември 1939 г., България обявява неутралитет. Въпреки това, държавната политика е съобразена с Германия, с която страната ни поддържа активен търговски обмен. Следват вътрешнополитически промени диктувани от цар Борис III. Той разпуска Народното събрание и избира нов парламент, в който превъзхождат значително монархистите.
През 1940 г. археологът проф. Богдан Филов става премиер. Правителството му търси мирнен начин за връщане на Южна Добруджа. Желанието на Съветския съюз да убеди чрез сила Румъния е отклонено, за да се избегне засилване на съветското влияне в България. Постигнала абсолютна доминация в Западна Европа, на 7 септември 1940 г. Германия принуждава Румъния да подпише Крайовската спогодба. Според нея тя доброволно отстъпва Южна Добруджа на България.
С подписаният през декември 1940 г. Закон за защита на нацията е последван немския пример за политика срещу евреите. Той предизвиква вълнения в обществото.
На 27 септември 1940 г. Германия, Италия и Япония се обединяват в Тристранен пакт и настояват България да се присъедини. Цар Борис настоятелно отказва. Заради трудностите на Италия във войната ѝ с Гърция, предстоящото преминаване на немските войски през земите ни карат българския монарх да склони. На 1 март 1941 г. България подписва Тристранния пакт и става официален съюзник на Германия.
Германските успехи в Югославия и Гърция ни връщат земи от Беломорието и Вардарска Македония. Но когато Хитлер обявява война на Съветския съюз на 22 юни 1941 г., в България партизанското движение се засилва, диктувано от българските комунисти. През декември 1941 г. заради германския натиск обявяваме война на САЩ и Великобритания. Въпреки това, с общи усилия запазваме от депортация 48 хил. български евреи.
През 1943 г., с приближаващото поражение за Германия, чрез дипломатически ходове България търси запазване на обединението и избягване на открита война. След смъртта на цар Борис, управлението поема Регентство. В началото на 1944 г. от САЩ и Великобритания е поискано примирие, но все още връзките с Германия се пазят.
На 5 септември 1944 г., Съветският съюз обявява война на България. Като реакция, правителството прекъсва дипломатическите отношения с Германия и ѝ обявява война. Съветските войски окупират страната, а на 8 срещу 9 септември 1944 г. в София е извършен държавен преврат. На власт идва ръководеният от комунистите Отечествен фронт.
България преминава пътя от неутралитет до съюз с Германия в името на националното обединение. Въпреки това се оказва сред победените. Резултатите от Втората световна война оставят България под влиянието на Съветския съюз.