История

Булвест 2000

Избери урок:

1. Новото време и българите 2. Първите народни будители 3. Новото българско училище 4. Движение за независима църква 5. Начало на организирано националноосвободително движение 6. Българското националноосвободително движение (1869 - 1875 г.) 7. Априлско въстание 1876 г. 8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България 9. Стопански промени през XVIII - XIX век 10. Промени в българското общество през Възраждането 11. Светът на възрожденските българи 12. Българската култура през Възраждането 13. Възникване на българския национален въпрос 14. Изграждане на Княжество България 15. Съединението на Източна Румелия с Княжество България и неговата защита 16. България в края на XIX век 17. Българите извън пределите на свободната държава 18. Признаване на Независимостта на България 19. Войни за национално обединение (1912 - 1918 г.) 20. България в периода между двете световни войни 21. България в годините на Втората световна война 22. Развитие на българското стопанство след Освобождението 23. Модернизация на българското общество (1878 - 1944 г.) 24. Българската култура след Освобождението 24. Тест със задачи 25. Промяна в политическата система 26. Установяване на тоталитарно управление 27. България в Източния блок 28. Икономически промени в селото и града 29. Българското общество (1944 - 1989) 30. Българската култура през втората половина на XX в. 30. Тест със задачи 31. Краят на комунистическия режим и началото на демокрацията 32. България и обединяваща се Европа 33. Българинът - гражданин на България и на света 34. Културно развитие на съвременна България 34. Тест със задачи

25. Промяна в политическата система

Отговори на въпроси от урока:

Развитието на България след Втората световна война зависи основно от Съветския съюз и отношенията му със западните съюзници. Когато тези отношения се влошават, комунистите в България започват да налагат все повече контрол.
Развитието на България след Втората световна война е силно повлияно от Съветския съюз и неговите отношения със западните съюзници - САЩ и Великобритания. В началото се наблюдава многопартийно управление, но с влошаването на отношенията между СССР и Запада, комунистите в България започват да налагат контрол над обществото. След мирния договор от 1947 г., Съветският съюз вече не се съобразява със Запада и опозицията в България е премахната. Като цяло, развитието на България след войната е зависимо от СССР и неговото влияние, като първоначално има умерени промени, а после следват действия за установяване на комунистическа власт.

След края на Втората световна война, развитието на България е силно зависимо от Съветския съюз (СССР) и отношенията му със западните съюзници - САЩ и Великобритания. В началото, СССР 'позволява' многопартийно правителство, за да поддържа добри отношения със Запада. България е поставена под контрола на Съюзна комисия, ръководена от СССР. Политическите промени в страната са диктувани от Москва и зависят от това дали СССР се разбира със западните си съюзници. Когато отношенията между тях се влошават, комунистите в България започват да налагат все повече контрол над обществото. След подписването на мирния договор през 1947г., СССР вече не се съобразява със Запада и комунистите предприемат действия за премахване на опозицията. Така че, може да се каже, че развитието на България след войната е като махало, което се люлее между влиянието на СССР и отношенията му със западните държави, но в крайна сметка надделява съветското влияние.

Твоята задача я няма в сайта?

Вече можеш да заявиш решение от професионалист!

План-резюме на урока

  1. Краят на Втората световна война и съдбата на България (1944 г.)

    • България е във война със СССР, Великобритания и САЩ.
    • Съветските войски настъпват към Балканите, което активизира Българската работническа партия (БРП) и Отечествения фронт (ОФ).
    • Преврат в София едновременно със съветската окупация, създава се правителство на ОФ.
    • Подписване на Московското примирие на 28 октомври 1944 г., България е поставена под контрола на Съюзна комисия, ръководена от Съветския съюз.
    • Българските войски участват във войната срещу Германия от октомври 1944 до май 1945 г.
  2. Управление на ОФ

    • Възстановена е Търновската конституция и многопартийната система.
    • Разпуснат е парламентът.
    • Противоречията в ОФ се задълбочават.
    • БРП става най-голямата партия в края на 1944 г. с 250 хил. членове.
    • Парламентарните избори, насрочени за август 1945 г., се отлагат за 18 ноември 1945 г.
  3. От монархия към република (1946 г.)

    • Организира се референдум за премахване на монархията.
    • Референдумът се провежда на 8 септември 1946 г., а седмица по-късно България е обявена за „народна република”.
    • Царското семейство напуска страната.
    • Васил Коларов става временен председател на републиката.
    • Избори за VI Велико народно събрание през октомври 1946 г.
    • Третото правителство на ОФ за първи път е оглавено от комунист – Г. Димитров.
    • Първата републиканска конституция на България е приета на 4 декември 1947 г.
  4. Разправа с опозицията

    • България подписва мирен договор на 10 февруари 1947 г.
    • БРП минава в настъпление срещу опозицията.
    • Н. Петков е арестуван на 5 юни и осъден на смърт.
    • Опозиционният БЗНС е забранен.
    • БРСДП е ликвидирана през ноември 1948 г.

Същност:

  • Политическите промени в България след Втората световна война се диктуват от СССР и зависят от отношенията му със западните съюзници.
  • Възстановяването на демокрацията е съпроводено от нарастващо насилие и ограничаване на човешките права.
  • През 1947 – 1948 г. е ликвидирана опозицията.

Урокът в дати

1944 г. | България зависи от СССР, Великобритания и САЩ
В края на 1944 г. съдбата на България зависи от СССР, Великобритания и САЩ. България е във война и с трите държави, но към Балканите настъпват съветските войски.

8 септември 1944 г. | Преврат в София
На 8 срещу 9 септември, едновременно със съветската окупация, в София е извършен преврат. Създадено е правителство на Отечествен фронт (ОФ).

28 октомври 1944 г. | Подписание на Московското примирие
С американско и английско одобрение в подписаното на 28 октомври 1944 г. Московско примирие България е поставена под контрола на Съюзна комисия, ръководена от Съветския съюз.

18 ноември 1945 г. | Парламентарни избори
Сталин отстъпва и изборите са отложени за 18 ноември 1945 г.

31 март 1946 г. | Утвърждаване на второто правителство на ОФ
На 31 март 1946 г. е утвърдено второто правителство на ОФ, отново начело с К. Георгиев.

8 септември 1946 г. | Референдум за премахване на монархията
През 1946 г. ОФ решава да организира референдум за премахване на монархията. Референдумът е проведен на 8 септември и седмица по-късно България е обявена за „народна република”.

15 септември 1946 г. | България е обявена за народна република
Седмица след референдума за премахване на монархията, България е обявена за „народна република”.

октомври 1946 г. | Избори за VI Велико народно събрание
През октомври 1946 г. се провеждат избори за VI Велико народно събрание, което трябва да изработи конституция на републиката.

ноември 1946 г. | Съставяне на коалиционно правителство от БРП
През ноември 1946 г. БРП отново съставя коалиционно правителство, в което включва и другите партии от ОФ.

4 декември 1947 г. | Приемане на първата републиканска конституция на България
На 4 декември 1947 г. е приета първата републиканска конституция на България.

10 февруари 1947 г. | Подписване на мирен договор
На 10 февруари 1947 г. България подписва мирен договор.

1947 г. | Ликвидиране на опозицията
През 1947 – 1948 г. е ликвидирана опозицията.

Резюме

Победителите и България

Към края на 1944 година, съдбата на България е определена от СССР, Великобритания и САЩ. Въпреки че страната е във война с тези три сили, съветските войски нападат Балканите. Това довежда до активизация на комунистите (Българската работническа партия - БРП) и Отечествения фронт (ОФ), създаден от тях. На 8 срещу 9 септември, същевременно със съветската окупация, е извършен преврат в София и е създадено правителство на ОФ. САЩ и Великобритания приемат България да остане под съветско влияние и на 28 октомври 1944 г. се подписва Московско примирие, което поставя страната под контрола на Съюзна комисия, ръководена от Съветския съюз.

Управление на ОФ

Властта на ОФ променя политическото развитие на страната, възстановяват се Търновската конституция и многопартийната система, отменяни са ограниченията на гражданските свободи. Към края на 1944 г. БРП е най-голямата партия в страната с 250 хил. членове. Позициите на партията се засилват заради репресиите след 9 септември 1944 г. и създаването на лагери за "политически опасни лица".

От монархия към република

През 1946 г. ОФ организира референдум за премахване на монархията и България е обявена за "народна република" на 15 септември. Царското семейство напуска страната. В края на годината се провеждат избори за VI Велико народно събрание, което трябва да изработи конституция на републиката.

Разправа с опозицията

На 10 февруари 1947 г. България подписва мирен договор и БРП минава в настъпление. Дейци на опозицията са обвинени в заговори срещу властта, спрени са опозиционните вестници, а на 5 юни в Народното събрание е арестуван Н. Петков. Опозиционният БЗНС е забранен. БРСДП е ликвидирана през ноември 1948 г., когато К. Лулчев и други дейци са осъдени на дълги години затвор.

В историята на България след Втората световна война се отразява влиянието на СССР, както и сложните отношения между СССР и западните съюзници. Възстановяването на демокрацията в страната е съпроводено от нарастващо насилие и ограничаване на човешките права, като през 1947 – 1948 г. е ликвидирана опозицията.

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

48944 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас