1940 г. |
Започва процес на миграция от селата към градовете
До края на 40-те години три четвърти от населението на България продължава да живее в селата. Кооперирането и индустриализацията пораждат отлив на хора от селата и заселването им в градовете.
1946 г. |
Населението на България достига 7 милиона души
През първите десетилетия след Втората световна война българското население непрекъснато нараства. През 1946 г. то е 7 млн. души. По брой на населението България е в групата на средните европейски държави като Австрия и Швеция.
1950 г. |
Начало на намаляване на раждаемостта в България
България се вписва и в общото за Европа намаляване на раждаемостта – между 1950 и 1989 г. тя спада наполовина.
1970 г. |
През 70-те години на ХХ в. забраните за пътуване са донякъде смекчени
През 70-те години на ХХ в. забраните за пътуване са донякъде смекчени.
1980 г. |
В края на 80-те години само 35% от населението живеят в селата
Въпреки подобрените условия за живот в селата миграцията към града продължава. В края на 80-те години само 35% от населението живеят в селата.
1984 г. |
Започва „възродителният процес”
Тази политика достига връх със смяната на турско-арабските имена на българските турци през 1984 – 1985 г., наречена „възродителен процес”. Забраната да се говори на турски език и да се носи традиционно мюсюлманско облекло, е нарушение на човешките права и има негативен отзвук в чужбина.
1985 г. |
Населението на България достига 9 милиона души
През 1985 г. населението на България достига 9 милиона души.
1989 г. |
Край на периода на намаляване на раждаемостта в България
Докато в началото на периода в българското семейство има средно 3 – 4 деца, в края на 80-те години те са само две, както е в повечето европейски държави.
През периода след Втората световна война, българското население претърпява промени. Според статистически данни, броят на населението се увеличава от 7 млн. души през 1946 г. дo 9 млн. души до 1985 г. Тази тенденция съответства на общите промени в Европа, където населението също нараства. Въпреки това, раждаемостта в България намалява наполовина между 1950 и 1989 г. Това се дължи на социално-икономическите промени, включително ускореното коопериране в селото и изграждането на големи промишлени предприятия, които променят живота на младите хора и водят до отлагане на създаването на семейство. Паралелно с тези промени, смъртността намалява, продължителността на живота се увеличава и възможностите за емиграция са ограничени.
България е дом на множество етнически общности. Според данни от 80-те години на ХХ век, 89% от населението са българи, след тях идват българските турци, циганите (ромите), евреите и арменците. Вероизповеданията са също разнообразни - християнство, ислям, юдаизъм. Въпреки това, комунистическите власти забраняват религиозното обучение и ограничават свободното изповядване на религиите. Особено внимание се отделя на българските турци, които са около 10% от населението. БКП въвежда редица ограничения и насилствени действия срещу тях, включително промяна на техните имена и забрана на традиционните им обичаи, което предизвиква негативен отзвук в чужбина.
През първите десетилетия след Втората световна война, много хора се преместват от селата към градовете, търсейки работа и по-добър начин на живот. Нови градове възникват около заводите, като Димитровград и Велинград. Тези промени водят до застаряване на селата и запустяване на някои райони. Въпреки усилията на държавата да подобри условията в селата, миграцията към града продължава. В края на 80-те години само 35% от населението живеят в селата. Строгите ограничения за пътуване и цензурата предизвикват недоволство, особено сред учените и художествената интелигенция.