История

Булвест 2000

Избери урок:

1. Новото време и българите 2. Първите народни будители 3. Новото българско училище 4. Движение за независима църква 5. Начало на организирано националноосвободително движение 6. Българското националноосвободително движение (1869 - 1875 г.) 7. Априлско въстание 1876 г. 8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България 9. Стопански промени през XVIII - XIX век 10. Промени в българското общество през Възраждането 11. Светът на възрожденските българи 12. Българската култура през Възраждането 13. Възникване на българския национален въпрос 14. Изграждане на Княжество България 15. Съединението на Източна Румелия с Княжество България и неговата защита 16. България в края на XIX век 17. Българите извън пределите на свободната държава 18. Признаване на Независимостта на България 19. Войни за национално обединение (1912 - 1918 г.) 20. България в периода между двете световни войни 21. България в годините на Втората световна война 22. Развитие на българското стопанство след Освобождението 23. Модернизация на българското общество (1878 - 1944 г.) 24. Българската култура след Освобождението 25. Промяна в политическата система 26. Установяване на тоталитарно управление 27. България в Източния блок 28. Икономически промени в селото и града 29. Българското общество (1944 - 1989) 30. Българската култура през втората половина на XX в. 31. Краят на комунистическия режим и началото на демокрацията 32. България и обединяваща се Европа 33. Българинът - гражданин на България и на света 34. Културно развитие на съвременна България

33. Българинът - гражданин на България и на света

План-резюме на урока

  1. Съвременните българи
    • Формирането на съвременната българска нация е резултат на многовековно историческо развитие.
    • През последните десетилетия населението на България намалява, от около 8,949 млн. души през 1985 до 7,153 млн. души през 2016 г.
    • В България живеят различни етнически групи, с българите съставляващи около 85% от населението.
    • Правата на етническите общности в България са уредени с конвенцията за правата на малцинствата.
  2. Новата политическа култура
    • В годините на прехода към демокрация в България се развива плуралистична политическа култура.
    • През 2007 г. България се присъединява към Европейския съюз, което утвърждава европейските ценности на толерантност и разбирателство в политиката.
    • Българските граждани могат да търсят защита на своите права чрез обществения защитник (омбудсман) и Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
  3. Българите по света
    • След 1989 г. много българи търсят образование и реализация извън страната.
    • Според данни на българското правителство от 2015 г. по света живеят около 3,5 млн. българи, от които около 2 млн. са български граждани.
    • Във всички големи градски центрове по света са създадени неделни училища, където децата на българските емигранти учат български език и се запознават с историята, литературата и географията на България.
  4. Българи с високи постижения в света
    • Способни българи се реализират в различни международни организации като ЮНЕСКО, Партията на европейските социалисти, Световната банка или изпълняват важни мисии в ООН.
    • Българи успяват да направят световна кариера и в спортове като шахмат, сумо, тенис, бокс.

Урокът в дати

1985 г. | Началото на намаляване на населението в България
Започва тренд на намаляване на населението в България, който продължава в продължение на три десетилетия. Населението е спаднало с почти два милиона (от 8,949 млн. души през 1985 г. до 7,153 млн. души през 2016 г.).

1989 г. | Българи започват да търсят образование и реализация извън страната
След 1989 г., много българи започват да търсят образование и реализация извън страната. Според данни на българското правителство от 2015 г. по света живеят около 3,5 млн. българи.

януари 2007 г. | България се присъединява към Европейския съюз
Присъединяването на България към Европейския съюз утвърждава европейските ценности на толерантност и разбирателство в политиката на страната.

2011 г. | Преброяване на етническите общности в България
Според преброяването от 2011 г., българите съставляват около 85% от населението, българските турци са около 9% (588 хил.), а трети по брой са ромите (325 хил., или 4,8%).

Резюме

Съвременните българи

Съвременната българска нация е формирана през ХХI век, като изпитва значителни промени в своята структура. Населението на България намалява с около два милиона души за периода 1985-2016 г. Промяната е свързана с възможностите за свободно пътуване и работа по света. Обезлюдяването на селата и увеличаването на населението в големите градове, особено в София, са други ключови тенденции. Етническият състав на населението е разнообразен, с българите, българските турци и ромите като основни групи. В България има и други етнически групи като арменци, евреи, каракачани, власи, гърци, които активно участват в общественият живот. Българската православна църква е водещата вероизповедание, ръководена от патриарх Неофит.

Новата политическа култура

Началото на прехода към демокрацията в България е свързано със създаването на плуралистична политическа култура. Възраждането на традиционните партии и създаването на нови политически организации са от ключово значение за промените. Присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г. утвърждава европейските ценности на толерантност и разбирателство в политиката. Въпреки това, българите често се разочароват от политическите партии и лидери, предпочитайки популистки идеи и лидери.

Българите по света

След 1989 г. много българи се образовават и работят извън страната. Според правителството, през 2015 г. по света живеят около 3,5 млн. българи. Това са хора, които учат и работят в чужбина, но запазват връзките с родината си. Българските емигранти живеят в различни страни, но най-голям брой от тях са в страните от Европейския съюз.

Българи с високи постижения в света

Отварянето на България към света дава възможност на способни българи да се реализират в международни организации като ЮНЕСКО, Партията на европейските социалисти, Световната банка и ООН. Българи също така успяват да постигнат световни успехи в спортове като шахмат, сумо, тенис и бокс.