История

Булвест 2000

Избери урок:

1. Новото време и българите 2. Първите народни будители 3. Новото българско училище 4. Движение за независима църква 5. Начало на организирано националноосвободително движение 6. Българското националноосвободително движение (1869 - 1875 г.) 7. Априлско въстание 1876 г. 8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България 9. Стопански промени през XVIII - XIX век 10. Промени в българското общество през Възраждането 11. Светът на възрожденските българи 12. Българската култура през Възраждането 13. Възникване на българския национален въпрос 14. Изграждане на Княжество България 15. Съединението на Източна Румелия с Княжество България и неговата защита 16. България в края на XIX век 17. Българите извън пределите на свободната държава 18. Признаване на Независимостта на България 19. Войни за национално обединение (1912 - 1918 г.) 20. България в периода между двете световни войни 21. България в годините на Втората световна война 22. Развитие на българското стопанство след Освобождението 23. Модернизация на българското общество (1878 - 1944 г.) 24. Българската култура след Освобождението 25. Промяна в политическата система 26. Установяване на тоталитарно управление 27. България в Източния блок 28. Икономически промени в селото и града 29. Българското общество (1944 - 1989) 30. Българската култура през втората половина на XX в. 31. Краят на комунистическия режим и началото на демокрацията 32. България и обединяваща се Европа 33. Българинът - гражданин на България и на света 34. Културно развитие на съвременна България

34. Културно развитие на съвременна България

План-резюме на урока

  1. Проблеми пред съвременната българска култура:
    • Наследяване на богата мрежа от културни институции след 1989 г.
    • Финансовата подкрепа от държавата спира поради липса на средства.
    • Културните дейности трябва да се самоиздържат и зависят от способността на хората да плащат за тях.
    • През 90-те години новите условия предизвикват дълбоки сътресения в българската култура.
    • Появяване на новата масова култура в България, която се самоиздържа, но за сметка на качеството на културните произведения.
    • Свободата за пътуване дава възможност на български творци да търсят възможности за реализация в чужбина.
    1. Новата българска култура:
    • Съобразяване с пазарното стопанство и подчиняване на масовия вкус.
    • Появяване на нови литературни творби като "вулгарни романи".
    • Разширяване на хоризонтите и напускане на традицията.
    • Възможности за разпространяване на културни постижения чрез електронните медии и интернет.
    • Господство на масовото изкуство и опростяване на езика.
    • Затваряне на книжарници и кина, продажба на киноцентър "Бояна" поради приватизация.
    • Възраждане на интереса към българското минало с откриването на Перперикон.
    • Появяване на нови писатели, които разказват за важни исторически събития.
  2. Световни постижения на българската култура:
    • Български творци, които работят в различни държави, примери за които са Кристо, Никола Манев, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Николай Гяуров, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Иво Папазов, Теодоси Спасов, Цветан Тодоров и Юлия Кръстева.
    • Писатели като Георги Господинов и Владимир Зарев, които започват да създават произведения в годините на прехода.
    • България внася кирилицата и своята национална културна традиция в ЕС.
    • Съвременната българска култура е както национална, така и световна.

Урокът в дати

0 г. | Поява на новата масова култура в България
В новите условия творците предлагат творби, които могат да бъдат купени, което дава началото на новата масова култура в България. Тя се самоиздържа, но за сметка на качеството на културните произведения.

0 г. | Развитие на новата българска култура
Новата българска култура се съобразява с пазарното стопанство и се подчинява на масовия вкус. Появяват се нови литературни творби, вулгарни романи, описващи живота на новобогаташите и поп-фолка.

0 г. | Поява на арт инсталациите и уличното изкуство в българската култура
Втората черта на новата култура е разширяването на хоризонтите – културата напуска традицията. Творците излизат по улиците и площадите, сред природата и начало бере артинсталациите, графитите и уличното изкуство.

0 г. | Възраждане на интереса към българското минало
Възражда се интересът към българското минало. Най-впечатляващо е новото откритие в Източните Родопи – Перперикон.

0 г. | Световни постижения на българската култура
Постиженията на българското изкуство, култура и наука създават чувството за гордост на българите и популяризират страната из цялото земно кълбо.

0 г. | България внася кирилицата и своята национална култура в ЕС
С влизането си в ЕС България внася кирилицата и своята национална културна традиция.

1989 г. | Промени в българската култура след 1989 г.
След 1989 г. поддържането на културните институции става много трудно, тъй като държавата спира финансовата си подкрепа поради липсата на средства. Новите пазарни условия се налагат и културата трябва да се самоиздържа.

1990 г. | Промени в българската култура през 90-те години
През 90-те години новите условия предизвикват дълбоки сътресения в българската култура. Намаляват посетителите в театрите и кината. Много дейци на културата губят работата си и търсят нови възможности за изява.

Резюме

Проблеми пред съвременната българска култура

След 1989 г., демократична България изпитва трудности в поддържането на наследената мрежа от културни институции, поради спирането на държавната подкрепа. Новите пазарни условия диктуват самоиздържането на културата. През 90-те години, това предизвиква сътресения в българската култура, като намаляват посетителите в театрите и кината, много дейци на културата губят работата си, а останалите се опитват да се приспособят. Свободата за пътуване позволява на много български творци да търсят възможност за реализация в чужбина.

Новата българска култура

Новата българска култура се съобразява с пазарното стопанство, подчинявайки се на масовия вкус. Появяват се вулгарни романи и нови музикални стилове като чалгата. Културата напуска традицията и творците излизат по улиците и площадите, сред природата. Нови възможности за разпространяване на културни постижения дават електронните медии и интернет. Приватизацията води до затваряне на книжарници и кина, а български интелектуалци се обединяват в защита на българската култура.

Световни постижения на българската култура

Българското изкуство, култура и наука създават чувството за гордост на българите и популяризират страната по целия свят. Отворените граници дават възможност на българските творци да работят в различни държави. Ярки примери за световна кариера на българи са артмодернистът Кристо, художникът Никола Манев, оперните певци Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Николай Гяуров, джаз пианистът Милчо Левиев, джаз певицата Йълдъз Ибрахимова, кларинетистът Ибряма и кавалджията Теодоси Спасов. Сред творците, започнали да създават произведения в годините на прехода, са писателите Георги Господинов и Владимир Зарев.

Заключение

Кирилицата и националната културна традиция на България в ЕС. С влизането си в ЕС, България внася кирилицата и своята национална културна традиция. Съвременната българска култура е както национална, така и световна.