История

Булвест 2000

Избери урок:

1. Новото време и българите 2. Първите народни будители 3. Новото българско училище 4. Движение за независима църква 5. Начало на организирано националноосвободително движение 6. Българското националноосвободително движение (1869 - 1875 г.) 7. Априлско въстание 1876 г. 8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България 9. Стопански промени през XVIII - XIX век 10. Промени в българското общество през Възраждането 11. Светът на възрожденските българи 12. Българската култура през Възраждането 13. Възникване на българския национален въпрос 14. Изграждане на Княжество България 15. Съединението на Източна Румелия с Княжество България и неговата защита 16. България в края на XIX век 17. Българите извън пределите на свободната държава 18. Признаване на Независимостта на България 19. Войни за национално обединение (1912 - 1918 г.) 20. България в периода между двете световни войни 21. България в годините на Втората световна война 22. Развитие на българското стопанство след Освобождението 23. Модернизация на българското общество (1878 - 1944 г.) 24. Българската култура след Освобождението 25. Промяна в политическата система 26. Установяване на тоталитарно управление 27. България в Източния блок 28. Икономически промени в селото и града 29. Българското общество (1944 - 1989) 30. Българската култура през втората половина на XX в. 31. Краят на комунистическия режим и началото на демокрацията 32. България и обединяваща се Европа 33. Българинът - гражданин на България и на света 34. Културно развитие на съвременна България

8. Руско-турската война (1877 - 1878 г.) и освобождението на България
(съставил) ЕМИЛ Е. ПОПОВ

Отговори на въпроси от урока:

Априлското въстание от 1876 г. привлича международното внимание към тежкото положение на българите и предизвиква натиск върху Османската империя за реформи. Въстанието вдъхновява българите да се включат активно в Руско-турската война, което допринася за освобождението им.
Априлското въстание от 1876 г. е ключов момент в борбата за освобождение на българите. След жестокото му потушаване, международната общност, включително журналисти като Макгахан, разкриват ужасяващи сведения за насилията, което предизвиква силен отзвук в Европа. Европейските политици започват да упражняват натиск върху султана за реформи, а дипломатическите конференции в Цариград и Лондон се опитват да намерят мирно решение на проблема. Въпреки че предложенията за автономни български области са отхвърлени, натискът води до обявяването на Руско-турската война през 1877 г. Априлското въстание вдъхновява българите да се включат активно в войната като доброволци, което показва на света, че те са готови за свободен живот и заслужават своята независимост.

Априлското въстание от 1876 г. играе ключова роля в процеса на освобождение на българите от османско владичество. Въстанието привлича вниманието на международната общност към тежкото положение на българския народ. След жестокото потушаване на въстанието, американският журналист Макгахан и други европейски кореспонденти разкриват ужасяващи сведения за насилията и разрушенията в България. Тези разкрития предизвикват силен отзвук в Европа и водят до организирането на митинги и събрания в подкрепа на българите. Европейските политици започват да упражняват натиск върху султана да въведе реформи за облекчаване на положението на християните в Османската империя. В края на 1876 г. се провежда дипломатическа конференция в Цариград, на която се предлага създаването на две автономни български области. Въпреки че предложението е отхвърлено от Османската империя, натискът върху султана продължава. През март 1877 г. нова конференция в Лондон прави последен опит за мирно решение, но и той е отхвърлен. Това води до решението на Русия да обяви война на Османската империя през април 1877 г. Априлското въстание също така вдъхновява българите да се включат активно в Руско-турската война като доброволци. Създадено е Българско опълчение, което играе важна роля в боевете при Стара Загора и Шипченския проход. Българските доброволци осигуряват подкрепа на руската армия, като доставят храна и вода, грижат се за ранените и разузнават в тила на врага. Тези действия показват на Европа и света, че българите са готови за свободен живот и заслужават своята независимост.

План-резюме на урока

  1. Априлското въстание и реакцията на Европа:
    • Априлското въстание (1876) предизвиква силен отзвук (реакции) в европейските страни.
    • Журналисти като Макгахан (САЩ), Жан дьо Вестин и Емил Жирарден (Франция) разкриват ужасите на потушаването му.
    • Дипломатически комисии потвърждават насилията, а в Русия и други държави се организират митинги в подкрепа на българите.
  2. Европейската политика и намесата на великите сили:
    • Европейските политици притискат Османската империя да въведе реформи за облекчаване на положението на християните.
    • През 1876 и 1877 г. се предлага мирно решение, чрез свиканите конференции в Цариград и Лондон. В тях е заявено желанието да бъдат обособени две автономни български области с центрове Търново и София. Османската империя отхвърля предложенията.
    • През април 1877 г. Русия решава да използва сила и обявява война на Османската империя.
  3. Руско-турската война (1877 – 1878 г.):
    • На 24 април 1877 г. император Александър II обявява война на Османската империя.
    • Руските войски преминават Дунав при Свищов и настъпват в три посоки:
      • Източен отряд - към Русе, Шумен, Варна и Силистра
      • Западен отряд - към Никопол и Плевен
      • Преден отряд - към Търново и Стара Загора
    • Предният отряд на генерал Гурко освобождава Търново и достига Стара Загора.
    • Според османското командване, силите на Сюлейман паша, идващи от юг, трябва да помогнат на обсадения в Плевен Осман паша.
    • След решаващи боеве при Шипченския проход и удържането на армията на Сюлейман паша да не премине, Плевен се предава на 10 декември 1877 г.
    • Руските войски освобождават София на 4 януари 1878 г. и продължават през Пловдив до Одрин. Това принуждава султана да капитулира.
  4. Участието на българите в Освободителната война:
    • Като доброволци и опълченци те оказват подкрепа на руските войски с провизии, припаси и разузнавателни действия.
      • Водени от генерал Столетов, българите участват в боевете при Стара Загора и Шипченския проход.
    • Въоръжени чети от доброволци се борят с турските войски, като помагат на ранените и предпазват селата от башибозуци.
      • В Родопите и Беломорието, капитан Петко Киряков ръководи чета от 2 хил. души.
  5. Санстефански договор и Берлински конгрес:
    • На 3 март 1878 г. се сключва предварителен мирен договор в Сан Стефано, предвиждащ създаване на българско княжество.
    • Великите сили не одобряват този план. През лятото на 1878 г. в Берлин се изработва нов договор, разделящ българските земи на:
      • Княжество България
      • Източна Румелия - васална административна област на Османската империя
    • Берлинският договор удовлетворява западните сили, но е приет за несправедлив от българите.
  6. Заключение:
    • Освобождението на България (1878) слага край на османското владичество и поставя началото на Третата българска държава.

Урокът в дати

1876 г. | Априлското въстание и реакцията на Европа
Априлското въстание поставя пред Европа въпроса за съдбата на българската нация. В Русия и други европейски страни са организирани събрания и митинги в подкрепа на българите в борбата им за свобода.

1876 г. | Дипломатическа конференция в Цариград
В края на 1876 г. представители на великите сили се събират на дипломатическа конференция в Цариград. Целта е да се установи мирно решение на българския въпрос.

март 1877 г. | Неуспешната конференция в Лондон
През март 1877 г. се провежда нова конференция на великите сили в Лондон. В нея се прави последен опит за мирно решение на въпроса за българите. То е отхвърлено от султана.

24 април 1877 г. | Обявяване на Руско-турската война
Император Александър II обявява война на Османската империя на 24 април 1877 г.

21 август 1877 г. | Битките при Шипченския проход
Между 21 и 23 август 1877 г. се провеждат най-съдбоносните за изхода на войната боеве при Шипченския проход.

10 декември 1877 г. | Предаването на Плевен от Осман паша
На 10 декември 1877 г. обсадата над Плевен пада, след като армията на Осман паша се предава на руските сили.

4 януари 1878 г. | Освобождаването на София
В тежки зимни условия войските на генерал Гурко преминават Стара планина и на 4 януари 1878 г. освобождават София.

3 март 1878 г. | Сключване на Санстефанския договор
На 3 март 1878 г. в градчето Сан Стефано (до Цариград) Русия и Османската империя сключват предварителен мирен договор.

1878 г. | Берлински конгрес
През лятото на 1878 г. в Берлин (Германия) е свикан международен конгрес. Той изработва нов договор, който не се съобразява с желанията на Русия и разочарова очакванията на българите да бъдат освободени териториите Тракия и Македония.

Резюме

Освобождението на българите и европейската политика

След потушаването на Априлското въстание (1876), европейската общност става свидетел на ужасяващите страдания на българите под османско владичесто. Журналисти като Макгахан, Жан дьо Вестин и Емил Жирарден разкриват мащаба на насилията в българските райони. В резултат на случващото се са изпратени международни комисии, които да разследват и докладват ситуацията.

Великите сили с дипломатически средства налагат пред султана нуждата от въвеждане на реформи, но той отказва да приеме тези искания. Последен е отговора на Русия, която решава да използва сила, започвайки нова Руско-турска война от 1877 г.

Руско-турска война (1877 - 1878 г.)

На 24 април 1877 г. руският император Александър II обявява война на Османската империя.

Според плана на командването, руските войски преминават река Дунав при Свищов и веднага освобождават града. Незабавно е предприето настъпление в три посоки - към Никопол и Плевен; Търново и Стара Загора; и към Русе, Шумен, Варна и Силистра.

В отговор на случващото се, османското командване мобилизира голяма армия, ръководена от Сюлейман паша от юг, която да помогне на обсадените сили на Осман паша в Плевен. След ожесточени и решаващи сражения при Шипченския проход, в които важна роля има и българското опълчение, османската армия не успява да премине Стара планина. Така Осман паша предава Плевен.

На 4 януари 1878 г. е освободена и София от отрядите на генерал Гурко. Силите му са насочени към Пловдив. Скоро след това пада и Одрин, което смирява султана и той моли за примирие.

Участието на българите в Освободителната война

По време на военните действия, множество българи участват като доброволци. Те се обединяват с руските войски и се борят героично срещу османската армия.

Българите също така подпомагат руските войски, като им осигуряват храна и вода, грижат се за ранените и провеждат разузнавателни операции. Войната показва на света, че българите са готови за своята свобода.

Санстефански договор и Берлински конгрес

След края на войната, на 3 март 1878 г., Русия и Османската империя подписват предварителен мирен договор в Сан Стефано. Според договора, е предвидено създаването на Българско княжество, обхващащо Мизия, Тракия и голяма част от Македония. Великите сили обаче не одобряват този договор и в Берлин през 1878 г. се провежда конгрес, на който се решава да се създаде по-малка българска държава. Това решение води до разочарование сред българите, които се стремят към по-голяма национална територия.

Така Освобождението на България слага край на османското владичество и поставя началото на третата българска държава.

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

42904 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас