19 век |
Начало на Възраждането
През Възраждането в българските земи навлизат промени в земеделието и занаятите. Българите създават оживени търговски контакти в границите на Османската империя и из Европа. Настъпва период на модерно стопанско развитие за България, при който нараства ролята на градската инициатива.
1834 г. |
Откриване на първата фабрика за текстил в Сливен
Добри Желязков открива в Сливен текстилна фабрика с модерни машини, която произвежда облекло за нуждите на османската армия. Този момент поставя началото на фабричното производство в Османската империя и в българските земи.
1866 г. |
Построяване на първата железопътна линия в Османската империя
В Османската империя се построява първата железопътна линия между Русе и Варна. Това пробужда търговското корабоплаване по р. Дунав и стимулира стопанския растеж на българските градове в поречието на реката.
1874 г. |
Построяване на железопътна линия Белово - Одрин
В Османската империя се построява железопътна линия между Белово и Одрин. Изграждането на тази инфраструктура спомага за развитието на търговията и стопанството в този вътрешен регион от империята.
През Възраждането земеделието в българските земи се развива усилено. По време на османските реформи Танзимат, спахийската войска е премахната и това позволява на все повече българи да бъдат собственици на малки парчета земя. Появяват се големи стопанства - чифлици, които са собственост предимно на богати турци. Те произвеждат продукти за градските пазари. Българите постепенно заменят ралото с плуга, който обработват земята по-лесно и ефективно. Различни райони от българските земи се специализират в отглеждането на разнообразни земеделски култури.
Благодарение на реформите в Османската империя, възрожденските градове стават оживени центрове на занаятите. Еснафските организации укрепват положението си и българските занаятчии заемат все по-важни позиции в общностите. Макар организацията в работилниците да се запазва - майстор с по един до двама помощници, в производствата се въвеждат механизми (подобрения), задвижвани от водната енергия. Те значително подобряват занаятчийската техника.
През ХIХ век богатите български занаятчии организират първите манифактури. През 1834 г. Добри Желязков открива първата текстилна фабрика в Сливен. Тя използва модерни западни машини и произвежда платове за нуждите на османската армия.
До Освобождението из българските земи са създадени общо 11 фабрики. Те са собственост предимно на чужденци, заради условията на беззаконие в Османската империя, които разколебават инициативата в българите.
Търговията в Османската империя се извършва по време на седмичните пазари. Панаирите са по-оживени търговски средища, където пристигат богати търговци от далечни страни.
Отварянето на империята към европейските пазари ускорява и засилва търговския обмен. Много български търговски фамилии забогатяват. Те откриват собствени кантори във Влахия, Русия, Австрия.
През втората половина на XIX век, в Османската империя са построени първите железопътни линии. Корабоплаването по река Дунав се оживява и българските градове по поречието ѝ процъфтяват. Започват усилени строежи на пътища в земите между р. Дунав и Стара планина. Заработват първите телеграфни станции.
Възраждането е период на икономически промени и напредък, при който българите започват своето модерно стопанско развитие.