Съвременната история, която обхваща XX век, е по-динамична и разнообразна от предходните епохи поради няколко основни причини. Първо, технологичната и идейната еволюция на обществата през този период е изключително бърза. През XX век се правят множество открития и изобретения, които променят коренно начина на живот на хората. Например, човечеството достига до познанието за атома и клетката, започва да усвоява Космоса, създава компютъра и интернет. Тези технологични постижения водят до значителни промени в обществото и икономиката, което прави този период много динамичен. Втората причина е свързана с глобалните конфликти и социалните промени. XX век е белязан от две световни войни, които имат огромно въздействие върху политическата карта на света и върху живота на милиони хора. Освен това, периодът на Студената война и борбите за освобождение на колонизираните народи също допринасят за динамиката на съвременната история. Социалните движения за равноправие на половете, расовата дискриминация и опазването на околната среда също играят важна роля. Съвременната история е по-кратка от предходните епохи, защото времето се „сгъстява“ и „ускорява“ поради бързите технологични и социални промени. Докато древната история продължава четири хилядолетия, Средновековието - едно хилядолетие, и Новото време - няколко века, съвременната история обхваща само един век. Това се дължи на факта, че развитието на технологиите и идеите през XX век е толкова бързо, че промените се случват в много по-кратки периоди от време.
1914 г. |
Начало на Първата световна война
Прието е, че съвременната история на човечеството започва с Първата световна война. Тя е първият глобален конфликт, който по своите измерения, технологична всеобхватност, жестокост, безразсъдност и кръвопролития съперничи само на Втората световна война.
1918 г. |
Край на Първата световна война
Прието е, че съвременната история на човечеството започва с Първата световна война. Тя е първият глобален конфликт, който по своите измерения, технологична всеобхватност, жестокост, безразсъдност и кръвопролития съперничи само на Втората световна война.
1919 г. |
Начало на междувоенния период
Първият подпериод на съвременната епоха е междувоенният период, продължил само две десетилетия. Това е времето, в което човечеството, без да извлече поуки от първата война, уверено върви към нова.
1938 г. |
Край на междувоенния период
Междувоенният период завършва, като открива пътя към Втората световна война.
1939 г. |
Начало на Втората световна война
Втората световна война (1939 - 1945) е следващата граница в периодизацията на съвременната история.
1945 г. |
Край на Втората световна война
Втората световна война завършва, като открива пътя към Студената война.
1989 г. |
Начало на краха на комунистическите режими
Времето след Втората световна война до краха на комунистическите режими през 1989 - 1991 г. е вторият обособен период в съвременната история.
1991 г. |
Край на краха на комунистическите режими
Това е краят на периода на комунистическите режими, който отбелязва началото на третия подпериод в съвременната история.
XX век е епоха на динамични промени и значителни открития. Това е време на научна и технологична революция, която доведе до промени, които преди това са изглеждали като фантастика. Човечеството достига до познанието за атома и клетката, започва да усвоява Космоса, създава компютъра, интернет и други високи технологии. Въпреки това, XX век е време на световни конфликти и масово унищожение на хора.
През XX век историята се преобразява като предмет на изследване. Тя обхваща не само политическата история, а и идеологиите, културата, научните и технологичните революции, които променят съдбата на милиарди хора, както и глобалните заплахи пред обществата днес.
Съвременната история започва с Първата световна война (1914 - 1918) - първият глобален конфликт, който предизвиква безразсъдно кръвопролитие. Следва междувоенният период (1919 - 1938), време на научни и технически открития, но и време, в което човечеството, без да извлече поуки от първата война, уверено върви към нова. Втората световна война (1939 - 1945) е следващата граница в периодизацията на съвременната история. Периодът след Втората световна война до краха на комунистическите режими през 1989 - 1991 г. е известен като Студена война. Днес се намираме в третия подпериод на съвременната история.
Съдбата на България през XX век е изпълнена с тумулт и промени. Само за няколко десетилетия, тя преживява четири войни, три преврата, две чуждестранни окупации и две диктатури. Въпреки тези предизвикателства, българското общество успява да се съвземе и в края на века да поеме по демократичен път на развитие.
За историята на XX век са характерни разнообразни и обилни извори. Наред с традиционните източници като архивни документи, снимки и печатни издания, се появяват и нови, като кинофилми, радио и телевизионни предавания, електронни архиви и кореспонденция. Всичко това оставя историческа следа и представлява ценен материал за историците при съставянето на най-достоверна картина на миналото.