История

Просвета

Избери урок:

19. Международните отношения (1929 - 1939) 18. Испанската гражданска война (1936 - 1939) 17. Международните отношения (1917 - 1929) 16. Наука, изкуство и пропаганда 15. Технологии и общество в късната индустриална епоха 14. Световната икономика в криза 13. България между демокрацията и авторитаризма 12. Авторитарните режими на Балканите и в Източна Европа 11. Западните демокрации: Великобритания и Франция 10. Западните демокрации: Съединените американски щати 9. Тоталитарните режими: Германският националсоциализъм 8. Тоталитарните режими: Италианският фашизъм 7. Тоталитарните режими: Съветският Сталинизъм 6. Русия: От тиранична империя до СССР 5. Последици от Първата световна война 4. България в Първата световна война 3. Първата световна война (1914-1918) 2. Пътят към Голямата война 1. Въведение в съвременната история 00. Новото време - Епоха на модернизация 20. Втората световна война (1939 - 1945) 21. България в годините на Втората световна война 22. От гореща към студена война (1945 - 1949) 23. Съединените щати към нов възход 24. Западна Европа по пътя на благоденствието 25. Начало на европейската интеграция 26. Японското чудо в Източна Азия 27. Деколонизацията и раждането на Третия свят 28. Съветският съюз между края на Сталиновата ера и застоя 29. Източният блок под диктата на СССР 30. Комунистическият режим в България (1944 - 1989) 31. Международните отношения под знака на Студената война 32. Горбачовата "перестройка" и разпадането на СССР 33. Краят на тоталитарните режими в Източна Европа 34. България в преход към демокрация и пазарна икономика 35. Европейският съюз 36. Атлантическият свят на границата на хилядолетията 37. Международните организации 38. Технологии и общество в глобалния свят 39. Култури и контракултури в съвременния свят 40. Предизвикателства на съвремието

1. Въведение в съвременната история

Отговори на въпроси от урока:

Съвременната история е по-динамична и разнообразна поради бързата технологична и идейна еволюция през XX век, както и глобалните конфликти и социалните промени. Тя е по-кратка, защото времето се „сгъстява“ и „ускорява“ поради бързите технологични и социални промени.
Съвременната история е по-динамична и разнообразна от предходните епохи поради бързата технологична и идейна еволюция на обществата през XX век. През този период се правят множество открития и изобретения, които променят коренно начина на живот на хората, като компютъра и интернет. Освен това, глобалните конфликти като двете световни войни и социалните движения за равноправие и опазване на околната среда също допринасят за динамиката на този период. Съвременната история е по-кратка, защото времето се „сгъстява“ и „ускорява“ поради бързите технологични и социални промени. Докато древната история продължава четири хилядолетия, съвременната история обхваща само един век, поради бързото развитие на технологиите и идеите през XX век.

Съвременната история, която обхваща XX век, е по-динамична и разнообразна от предходните епохи поради няколко основни причини. Първо, технологичната и идейната еволюция на обществата през този период е изключително бърза. През XX век се правят множество открития и изобретения, които променят коренно начина на живот на хората. Например, човечеството достига до познанието за атома и клетката, започва да усвоява Космоса, създава компютъра и интернет. Тези технологични постижения водят до значителни промени в обществото и икономиката, което прави този период много динамичен. Втората причина е свързана с глобалните конфликти и социалните промени. XX век е белязан от две световни войни, които имат огромно въздействие върху политическата карта на света и върху живота на милиони хора. Освен това, периодът на Студената война и борбите за освобождение на колонизираните народи също допринасят за динамиката на съвременната история. Социалните движения за равноправие на половете, расовата дискриминация и опазването на околната среда също играят важна роля. Съвременната история е по-кратка от предходните епохи, защото времето се „сгъстява“ и „ускорява“ поради бързите технологични и социални промени. Докато древната история продължава четири хилядолетия, Средновековието - едно хилядолетие, и Новото време - няколко века, съвременната история обхваща само един век. Това се дължи на факта, че развитието на технологиите и идеите през XX век е толкова бързо, че промените се случват в много по-кратки периоди от време.

План-резюме на урока

  1. Обща периодизация на Световната история:
    • Древната история - продължава четири хилядолетия
    • Средновековието - продължава едно хилядолетие
    • Новото време - от края на XV до началото на XX век
    • Съвременността - XX век и следващите години
  2. Съвременната история:
    • Обхваща не само политическата история, но и идеологиите, културата, научните и технологичните революции
    • Отбелязана от големи световни конфликти, масово унищожение на хора, както и редица научни и технологични прориви
  3. Съвременната история на човечеството започва с Първата световна война (1914 - 1918):
    • Първият глобален конфликт с измерения, технологична всеобхватност, жестокост, безразсъдност и кръвопролития съперничещи само на Втората световна война
  4. Периодизация на Съвременната история:
    • Междувоенният период (1919 - 1938) - времето на научни и технически открития, радиото и телевизията, модерни течения в изкуството и културата
    • Втората световна война (1939 - 1945)
    • Периодът от Втората световна война до краха на комунистическите режими (1945 - 1989/1991) - време на Студената война, освобождаване на колонизираните народи, борби срещу расовата дискриминация, движенията за равноправие на половете и по-чиста околна среда
  5. България в Съвременната история:
    • През XX век България е разтърсена от четири войни, три преврата, две чуждестранни окупации и две диктатури
    • Въпреки това, в края на XX век България поема по демократичен път на развитие
  6. Източници на Съвременната история:
    • Традиционни източници: архивни документи, снимки, вестници и списания
    • Нови източници: киноленти, документални филми, радиопредавания, телевизионни предавания, електронни архивни документи и кореспонденция.

Урокът в дати

1914 г. | Начало на Първата световна война
Прието е, че съвременната история на човечеството започва с Първата световна война. Тя е първият глобален конфликт, който по своите измерения, технологична всеобхватност, жестокост, безразсъдност и кръвопролития съперничи само на Втората световна война.

1918 г. | Край на Първата световна война
Прието е, че съвременната история на човечеството започва с Първата световна война. Тя е първият глобален конфликт, който по своите измерения, технологична всеобхватност, жестокост, безразсъдност и кръвопролития съперничи само на Втората световна война.

1919 г. | Начало на междувоенния период
Първият подпериод на съвременната епоха е междувоенният период, продължил само две десетилетия. Това е времето, в което човечеството, без да извлече поуки от първата война, уверено върви към нова.

1938 г. | Край на междувоенния период
Междувоенният период завършва, като открива пътя към Втората световна война.

1939 г. | Начало на Втората световна война
Втората световна война (1939 - 1945) е следващата граница в периодизацията на съвременната история.

1945 г. | Край на Втората световна война
Втората световна война завършва, като открива пътя към Студената война.

1989 г. | Начало на краха на комунистическите режими
Времето след Втората световна война до краха на комунистическите режими през 1989 - 1991 г. е вторият обособен период в съвременната история.

1991 г. | Край на краха на комунистическите режими
Това е краят на периода на комунистическите режими, който отбелязва началото на третия подпериод в съвременната история.

Резюме

История на XX век

XX век е епоха на динамични промени и значителни открития. Това е време на научна и технологична революция, която доведе до промени, които преди това са изглеждали като фантастика. Човечеството достига до познанието за атома и клетката, започва да усвоява Космоса, създава компютъра, интернет и други високи технологии. Въпреки това, XX век е време на световни конфликти и масово унищожение на хора.

Предмет и обхват на съвременната история

През XX век историята се преобразява като предмет на изследване. Тя обхваща не само политическата история, а и идеологиите, културата, научните и технологичните революции, които променят съдбата на милиарди хора, както и глобалните заплахи пред обществата днес.

Периодизация на съвременната история

Съвременната история започва с Първата световна война (1914 - 1918) - първият глобален конфликт, който предизвиква безразсъдно кръвопролитие. Следва междувоенният период (1919 - 1938), време на научни и технически открития, но и време, в което човечеството, без да извлече поуки от първата война, уверено върви към нова. Втората световна война (1939 - 1945) е следващата граница в периодизацията на съвременната история. Периодът след Втората световна война до краха на комунистическите режими през 1989 - 1991 г. е известен като Студена война. Днес се намираме в третия подпериод на съвременната история.

България през XX век

Съдбата на България през XX век е изпълнена с тумулт и промени. Само за няколко десетилетия, тя преживява четири войни, три преврата, две чуждестранни окупации и две диктатури. Въпреки тези предизвикателства, българското общество успява да се съвземе и в края на века да поеме по демократичен път на развитие.

Извори на съвременната история

За историята на XX век са характерни разнообразни и обилни извори. Наред с традиционните източници като архивни документи, снимки и печатни издания, се появяват и нови, като кинофилми, радио и телевизионни предавания, електронни архиви и кореспонденция. Всичко това оставя историческа следа и представлява ценен материал за историците при съставянето на най-достоверна картина на миналото.

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

42904 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас