Двете основни политически партии в САЩ са Републиканската и Демократическата партия. Според мен, американските избиратели предпочитат опонентите на президента Уилсън след края на Първата световна война, защото искат промяна и икономически растеж. Уилсън е демократ, а след войната на власт идват републиканци. В урока се казва, че следвоенна Америка е обхваната от оптимизъм, въпреки първоначалния спад. Икономиката бързо се възстановява, а с нея и доходите на хората. Републиканците като Уорън Хардинг и Калвин Кулидж се фокусират върху бизнеса и икономическото развитие. Това е привлекателно за избирателите, които искат по-добър живот след войната. Мисля, че хората са се уморили от войната и от политиката на Уилсън. Искали са нещо различно и са го видели в републиканците, които обещават просперитет.
1787 г. |
Приемане на Конституцията на САЩ
САЩ приема своята Конституция, която осветява принципите на демокрация и разделение на властите.
1919 г. |
Начало на десетилетието на ускорен възход
САЩ влиза в период на икономически възход, известен като „бурните двадесетте“.
1920 г. |
Приемане на XIX-та поправка на Конституцията на САЩ
XIX-та поправка на Конституцията на САЩ въвежда активно избирателно право за жените.
1920 г. |
Въвеждане на „Сухия режим“
Законът „Волстед“ въвежда пълна забрана на производството, търговията и консумацията на алкохол и алкохолни напитки в САЩ.
1921 г. |
Уорън Хардинг е избран за президент
Популярният републиканец Уорън Хардинг става президент на САЩ.
1922 г. |
Започва двоен ръст на индустрията
След кратък период на спад, индустрията в САЩ започва да расте двойно през 1922 г.
1923 г. |
Калвин Кулидж става президент на САЩ
Калвин Кулидж, също републиканец, поема поста президент след Уорън Хардинг.
1923 г. |
Растеж на членството в „Ку Клукс Клан“
Организацията „Ку Клукс Клан“ достига 4,5 млн. членове през 1923 г.
1924 г. |
Приемане на закона за имиграция
САЩ приемат закон, който сериозно ограничава имиграцията, намалявайки квотите за италианци, славяни и евреи, и забранява достъпа на араби и азиатци.
1924 г. |
Приемане на плана „Дауес“
САЩ договарят плана „Дауес“, който облекчава изплащането на репарации от Германия на страните победителки в Първата световна война.
1928 г. |
Приемане на пакта „Бриан - Келог“
САЩ подписват пакта „Бриан - Келог“, имащ за цел да премахне от корен причините за водене на войни.
1929 г. |
Хърбърт Хувър става президент
Хърбърт Хувър от Републиканската партия поема длъжността президент на САЩ.
24 октомври 1929 г. |
Срив на фондовата борса на „Уолтстрийт“
На 24 октомври 1929 г., наричан „Черния четвъртък“, цените на акциите на фондовата борса на „Уолтстрийт“ се сриват, довеждайки до икономическа криза.
1933 г. |
Франклин Рузвелт става президент на САЩ
Франклин Рузвелт поема длъжността президент на САЩ и предлага „Новия курс“ - пакет от мерки за възстановяване на икономиката.
1938 г. |
Начало на период на международно напрежение в САЩ
От 1938 г. Рузвелт управлява САЩ под знака на нарастващо международно напрежение, като полага усилия да подсили отбранителната способност на страната.
След завършването на Първата световна война, САЩ се фокусират върху икономическото развитие и постигат значителен растеж. От конституцията на страната през 1787 г., САЩ запазват своята сигурна територия на развитие на демокрацията и разделение на властите. Двупартийната система на страната също остава стабилна, с постоянното редуване на властта от Републиканската и Демократическата партия. Възходът на страната, известен като "бурните двадесет", продължава от 1919 до 1929 г., преди да избухне Световната икономическа криза.
След войната, Америка е оптимистична за своето бъдеще. Въпреки че след войната икономиката е в спад, а безработицата във възход, след 1922 г. индустрията регистрира двоен ръст. Брутният вътрешен продукт нараства с 40%, а доходите на населението се повишават с една трета в сравнение с 1914 г. Символ на промените е изборът на Уорън Хардинг за президент, който е последван от Калвин Кулидж. Общото между двамата е, че са републиканци и отразяват оптимизма на времето.
Въпреки икономическото развитие, мнозинството от бели протестанти виждат тези промени като заплаха за традиционната "средна Америка". Урбанизацията нараства, а обществото става все по-разнообразно. Висшето образование става все по-достъпно. През 1920 г., жените получават активно избирателно право с XIX-та поправка на Конституцията. Същата година, законът "Волстед" налага пълна забрана на производството, търговията и консумацията на алкохол. Мафията се възползва от тази забрана, като натрупва пари и влияние от нелегалните доставки на алкохол.
Сривът на цените на акциите на фондовата борса на "Уолстрийт" през 1929 г., известен като "Черния четвъртък", предизвиква Голямата депресия. Последиците за американската икономика са драстични - масови фалити, огромен спад на производството, безработица в невиждан мащаб. Президентът Франклин Рузвелт предлага пакет от спешни мерки за възстановяване на икономиката и подпомагане на най-засегнатите, известен като "Новия курс". Той дава резултати и възстановява вярата на американците в способността на правителството да защитава интересите им. След 1938 г., Рузвелт води страната сред нарастващо международно напрежение и се фокусира върху укрепването на отбранителната способност на САЩ.