април 1945 г. |
Учредяване на Организацията на обединените нации
През април 1945 г. в Сан Франциско е учредена Организацията на обединените нации, като нов опит за установяване на баланс в силите чрез колективна сигурност и съвместно опазване на мира.
юли 1945 г. |
Конференцията в Потсдам
През юли - август 1945 г. на конференцията в Потсдам победителите се договарят да разделят окупирана Германия и Берлин на четири окупационни зони и да ги управляват съгласно общи принципи: демилитаризация, денацификация, демократизация, децентрализация и декартелизация.
февруари 1946 г. |
Сталин припомня Лениновото учение
През февруари 1946 г. Сталин припомня публично Лениновото учение за неизбежния сблъсък между комунистическата и капиталистическата система.
5 март 1946 г. |
Чърчил обявява „желязната завеса“
На 5 март 1946 г. Чърчил, в присъствието на Труман, констатира, че над Европа се спуска „желязна завеса“, която я разделя на тоталитарна и свободна.
1947 г. |
Началото на Студената война
Студената война започва с разделянето на Европа на два лагера през 1947 г.
10 февруари 1947 г. |
Подписване на мирните договори
След подписването на мирните договори с Италия, България, Унгария, Румъния и Финландия на 10 февруари 1947 г. противопоставянето навлиза в открита фаза.
1947 г. |
Обявяване на Доктрината „Труман“
Гражданската война в Гърция (1946 - 1949) става повод през 1947 г. САЩ да обявят Доктрината „Труман“. С нея на Гърция и Турция се предоставят 400 млн. долара и се обещава подкрепа за всяка една от тях, заплашена от комунистическа агресия.
5 юни 1948 г. |
Обявяване на план „Маршал“
Част от Доктрината „Труман“ е обявеният на 5 юни 1948 г. план „Маршал“. Това е програма за възстановяване на Европа, която осигурява на 16-те западни демокрации финанси, суровини, машини и стоки за над 13 млрд. долара.
1948 г. |
Разделяне на Германия
През 1948 г. западните зони се обединяват в Тризония. Въведената в нея нова парична единица - германската марка, слага край на икономическото единство на страната.
1949 г. |
Създаване на Източния блок
Съветският отговор не закъснява. Той включва създаването на нова организация на комунистическите партии - Коминформбюро (1947) и на Съвета за икономическа взаимопомощ - СИВ (1949). С това Сталин формира Източния блок.
1949 г. |
Създаване на Организацията на Северноатлантическия договор
На 4 април 1949 г. САЩ, Канада и десет западноевропейски държави учредяват Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО).
1989 г. |
Рухване на комунистическите режими в Източна Европа
Студената война завършва с рухването на комунистическите режими в Източна Европа през 1989 г.
1991 г. |
Разпадане на Съветския съюз
Студената война завършва с разпадането на Съветския съюз през 1991 г.
С края на Втората световна война в 1945 г. завършва епохата на европейските велики сили и Япония. Възниква нова геополитическа реалност, в която доминират две свръхсили – Съединените щати и Съветския съюз. Те заемат пространството, оставено от упадъка на старите империи, и през следващите десетилетия борбата между тях за световно господство определя хода на международните отношения.
Студената война, както я определя френският философ Реймон Арон, е период на "невъзможен мир и невероятна война". Ядреното оръжие прави немислима пряка война между САЩ и СССР, докато непримиримостта между техните идеологии за възможен глобален ред не дава възможност за постоянен мир. Това е период на дълго и напрегнато примирие. То започва с разделянето на Европа на два лагера (западен и източен) през 1947 г. и завършва с падането на комунистическите режими в Източна Европа през 1989 г., и окончателно с разпадане на Съветския съюз през 1991 г.
След завършване на Втората световна война през 1945 г. очакванията са, че сътрудничеството между победителите ще продължи и в мирно време. Това обаче не се случва. Вместо това се наблюдава постепенно увеличаване на напрежението и противопоставяне между бившите съюзници. През февруари 1946 г. Сталин припомня публично Лениновото учение за неизбежния сблъсък между комунистическата и капиталистическата система. На 5 март 1946 г. Чърчил (Великобритания), в присъствието на Труман (САЩ), констатира, че над Европа се спуска „желязна завеса“, която я разделя на тоталитарна и свободна.
След подписването на мирните договори с Италия, България, Унгария, Румъния и Финландия на 10 февруари 1947 г. противопоставянето между САЩ и СССР влиза в открита фаза. До 1948 г. Източна Европа потъва в сянката на Сталин. Създадени са организация на комунистическите партии - Коминформбюро (1947) и на Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ). Чрез тези действия се оформя Източния блок. Така Европа е разделена между демократично и съветско управление. Това създава условия за развиване на мощна пропагандна машина, противопоставяща двете сфери на влияние.
Решенията от Потсдамската конференция за Германия не са приложени. През 1948 г. западните зони се обединяват в Тризония, а новата парична единица - германската марка, слага край на икономическото единство на страната. Това става повод СССР да наложи блокада на Западен Берлин. След края на Берлинската криза през 1949 г. Тризония се превръща във Федерална република Германия (ФРГ), а съветската зона - в Германска демократична република (ГДР).
Наличието на съветски войски в страните от Източния блок и кризата в Берлин карат западните сили да подобрят своята отбрана. На 4 април 1949 г. САЩ, Канада и десет западноевропейски държави учредяват Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО). В отговор, СССР формира Източния блок, съставен от комунистическите страни в Източна Европа, държани в рамките на съветския икономически и политически модел.
След успешен ядрен опит на СССР през 1949 г., настъпва шпиономания в САЩ и сред административните кръгове около Сталин, и другите ръководители от Източния блок. Това подновява финансирането на нови скъпоструващи военни и технологични програми от американското правителство.