Причините войната на Западния фронт да се превърне в позиционна са няколко. Първо, провалът на германския план „Шлифен“ довежда до това, че нито една от страните не успява да постигне бърза победа. Белгийците, французите и англичаните успяват да спрат германската армия, което принуждава Германия да воюва на два фронта. Второ, след първоначалните сражения, войниците започват да прокопават стотици километри окопи във Франция и Белгия, което води до позиционна война, където битките се водят за метри земя. Това води до значителни тактически промени. Конницата става безполезна в тази обстановка, а пехотата, подпомагана от тежките оръдия на артилерията, става гръбнак на армията. Въведени са нови оръжия като бойния отровен газ и танка, но те не водят до очакваната решителна победа. Войната се превръща в изтощителен конфликт, където всяка страна се опитва да изтощи противника чрез продължителни и кървави битки като тези при Вердюн и р. Сома.
Войната започва през август 1914 г., като европейците вярват, че ще приключи до Коледа.
Западният фронт: позиционна война и нови оръжия
Войната се разраства
Мирът остава недостижим блян - 1917 г.
Поражение на Централните сили и край на бойната
Причините за краха на Централните сили се крият в провала на плана „Шлифен“, намаляващите им ресурси и успехите на британската морска блокада.
август 1914 г. |
Начало на Първата световна война
През август 1914 г. европейците вярват, че току-що започналият конфликт ще приключи до Коледа, но той обхваща целия свят и се проточва повече от четири мъчителни години.
1914 г. |
Започване на позиционната война на Западния фронт
През есента на 1914 г. на Западния фронт започва позиционна война. Войниците прокопават стотици километри окопи във Франция и Белгия. Войната се превръща в спор за метри земя.
октомври 1914 г. |
Османската империя влиза във войната
В края на октомври 1914 г. Османската империя влиза във войната на страната на Централните сили.
1915 г. |
Сърбия е победена
На Балканите отпор на Австро-Унгария оказва Сърбия. Сръбската съпротива е сломена през есента на 1915 г. с включването на България във войната на страната на Централните сили.
1916 г. |
Битка за Вердюн
В началото на 1916 г. кървавата битка за Вердюн във Франция дава кратко превъзходство на германците.
1917 г. |
Румъния е извадена от войната
С българска помощ през 1917 г. от войната е извадена и Румъния.
6 април 1917 г. |
САЩ обявява война на Германия
САЩ смятат, че силите на демокрацията трябва да бъдат подпомогнати в борбата за унищожаване на войнолюбивите режими. Затова на 6 април 1917 г. САЩ обявява война на Германия.
3 март 1918 г. |
Брест-Литовския мирен договор
С Брест-Литовския мирен договор от 3 март 1918 г. болшевишка Русия понася унизително поражение - тя губи 25% от територията и населението си, 80% от въгледобива, половината от фабриките си.
29 септември 1918 г. |
България излиза от войната
Един по един съюзниците на Германия излизат от войната. Първа е България - на 29 септември 1918 г.
30 октомври 1918 г. |
Османската империя излиза от войната
Следвана от Османската империя на 30 октомври.
11 ноември 1918 г. |
Край на Първата световна война
Новото правителство подписва примирие, което влиза в сила на 11 ноември 1918 г.
През август 1914 г., въпреки обещанията за бърза победа, войната се превръща в мъчителен конфликт, който продължава повече от четири години. Опитите на Германия да осъществи своя стратегически план "Шлифен" са провалили, като принудително води война на два фронта. Западният фронт става място на позиционна война, където войниците прокопават стотици километри окопи и войната се превръща в борба за метри земя. Нови оръжия като бойния отровен газ и танка се въвеждат в бой, но не довеждат до очакваната решителна победа.
Втори по значимост е Източният фронт, който противопоставя руските армии на германски и австро-унгарски сили. Османската империя влиза във войната на страната на Централните сили в края на октомври 1914 г. Италия се включва в конфликта през май 1915 г. в опит за възстановяване на баланса на силите. Сърбия противопоставя съпротива срещу Австро-Унгария, но през есента на 1915 г., с включването на България във войната на страната на Централните сили, сръбската съпротива е сломена.
През 1917 г., въпреки умората, войната продължава със същото ожесточение. Русия претърпява пълно поражение на Източния фронт в юли и новата власт започва преговори за мир. В края на годината, САЩ се включва в конфликта, обявявайки война на Германия на 6 април.
Периодът 1915 - 1917 г. е белязан от възхода на Централните сили, които окупират голяма част от Европа. С Брест-Литовския мирен договор от 3 март 1918 г., болшевишка Русия понася унизително поражение. Въпреки това, Германия не успява да се справи с общата офанзива на Антантата през лятото на 1918 г. и една по една, страните от Централните сили излизат от войната. Германия остава сама и подписва примирие, което влиза в сила на 11 ноември 1918 г. Причините за краха на Централните сили се крият в провала на плана „Шлифен“, намаляващите им ресурси, успехите на британската морска блокада и включването на САЩ във войната.