Студената война започва след края на Втората световна война. Съюзниците от Антихитлеристката коалиция - САЩ, Великобритания, СССР и други държави - имат различни виждания за следвоенния ред. САЩ и Великобритания подкрепят демократичното управление и пазарната икономика, докато СССР се стреми да разшири влиянието на комунизма. СССР установява комунистически режими в Източна Европа. Създава се Желязна завеса. Берлин е разделен на Западен и Източен. През 1947 г. САЩ обявяват Доктрината Труман за сдържане на комунизма. Създава се НАТО. СССР отговаря със създаването на СИВ.
Студената война - основна характеристика на международните отношения, налагаща двуполюсен модел. 1.1. Редуват периоди на нарастване и спадане на напрежението между свръхсилите.
Конфронтация и мирно съжителство през 50-те години на XX век. 2.1. Конфронтацията между СССР и САЩ се пренася в Далечния изток. 2.1.1. 1949 г. - комунистите на Мао Дзедун печелят гражданската война в Китай и провъзгласяват Китайската народна република. 2.1.2. 25 юни 1950 г. - Северна Корея с разрешение на Сталин напада Южна Корея. 2.1.3. 1951 г. - фронтът се стабилизира по 38-ия паралел. 2.1.4. 27 юли 1953 г. - примирие, спира войната в Корея. 2.2. Смъртта на Сталин (1953) и примирието в Корея отдалечават временно опасността от нова война. 2.3. Съветското ръководство заговаря за мирно съвместно съществуване на двете системи и САЩ приемат протегнатата ръка. 2.4. САЩ изгражда съюзи за ограничаване на съветската експанзия в Азия - СЕАТО (1954) и Багдадския пакт (1955), и укрепва НАТО. 2.5. СССР създава Организацията на Варшавския договор (1955) и издига Берлинската стена (1961).
Кубинската ракетна криза (1962 г.) 3.1. СССР провежда тайна операция за доставка на ядрени ракети на о. Куба. 3.2. Кризата продължава шест дни и завършва с взаимни отстъпки - СССР изтегля ядрените си оръжия от Куба, а САЩ - от Турция и Италия.
Мирно съжителство и съревнование между Москва и Вашингтон. 4.1. САЩ затъват във Виетнамската война, а СССР и Китай влизат в остър конфликт. 4.2. Източната политика на германския канцлер Вили Бранд за признаване на ГДР и отваряне на ФРГ.
Разведряване през 70-те години на XX век. 5.1. СССР и САЩ опитват да регулират отношенията си и да запазят мира по границите на двата лагера. 5.2. 1972 г. - президентът Никсън посещава Пекин и Москва, установява отношения с Китай и сключва договорът САЛТ I. 5.3. 1975 г. - подписване на Заключителния акт от Хелзинки.
Ескалация на противопоставянето до средата на 80-те години на XX век. 6.1. Роналд Рейгън предприема активни действия на международната сцена. 6.2. 1983 г. - напрежението ескалира, свален от СССР южнокорейски самолет става повод за разполагане в Европа на американски ядрени ракети. 6.3. 1985 г. - с идването на власт на Михаил Горбачов отношенията започват бавно да се подобряват.
Приближаване към края на Студената война.
1949 г. |
Комунистите на Мао Дзедун печелят гражданската война в Китай
Комунистите на Мао Дзедун печелят гражданската война в Китай и провъзгласяват Китайската народна република.
25 юни 1950 г. |
Северна Корея напада Южна Корея
С разрешение на Сталин на 25 юни 1950 г. Северна Корея напада Южна Корея. САЩ прилагат Доктрината на сдържането и застават начело на коалиция от 15 държави, които се сражават под флага на ООН.
1951 г. |
Фронта в Корея се стабилизира по 38-ия паралел
В края на 1951 г. фронтът в Корея се стабилизара по 38-ия паралел.
27 юли 1953 г. |
Примирие в Корея
Огънят в Корея спира с примирието от 27 юли 1953 г.
1953 г. |
Смъртта на Сталин
Смъртта на Сталин отдалечава временно опасността от нова война.
1961 г. |
Издигането на Берлинската стена
Москва минава в настъпление и издига Берлинската стена (1961), което предвещава още по-голяма криза.
1962 г. |
Кубинска ракетна криза
През лятото на 1962 г. СССР провежда тайна операция за доставка на ядрени ракети на о. Куба. Кризата продължава шест дни и е разрешена с взаимни отстъпки. СССР изтегля ядрените си оръжия от Куба, а САЩ - от Турция и Италия.
1972 г. |
Президентът Никсън посещава Пекин и Москва
През 1972 г. президентът Никсън посещава Пекин и Москва. След като установява отношения с Китай, той балансира между СССР и Китай и укрепва мира в Далечния изток. Между двете свръхсили е сключен договорът САЛТ I (1972).
1973 г. |
Арабско-израелска война
Арабско-израелската война от 1973 г. и петролната криза отново изправят световните свръхсили пред опасността от сблъсък.
1975 г. |
Подписване на Заключителния акт от Хелзинки
През 1975 г. европейските държави (без Албания), САЩ, Канада и СССР подписват Заключителния акт от Хелзинки. Той предвижда ненарушимост на границите на Стария континент, икономически, културен и научен обмен и спазване на човешките права.
1979 г. |
Съветското нахлуване в Афганистан
Съветското нахлуване в Афганистан през 1979 г. води до ескалация на международните противоречия и кризи.
1983 г. |
Ескалация на напрежението между САЩ и СССР
През 1983 г. напрежението ескалира. Свален от СССР южнокорейски пътнически самолет става повод за разполагане в Европа на американски ядрени ракети.
1985 г. |
Идването на власт на Михаил Горбачов
Едва с идването на власт на Михаил Горбачов (1985) отношенията започват бавно да се подобряват. Светът се приближава към края на Студената война.
Студената война се оформя като ключова характеристика на международните отношения, налагайки двуполюсен модел, който придава предвидимост на световната политика. Тя представлява дълготраен конфликт, в който се редуват периоди на нарастване и спадане на напрежението между свръхсилите.
През 1949 година комунистите на Мао Дзедун побеждават в гражданската война в Китай и провъзгласяват Китайската народна република. Това събитие пренася конфронтацията между СССР и САЩ в Далечния изток. Важен момент е и нападението на Северна Корея срещу Южна Корея на 25 юни 1950 г., което води до военна интервенция от страна на САЩ и ООН. По това време САЩ прилагат Доктрината на сдържането, където американците застават начело на коалиция от 15 държави, които се борят под флага на ООН.
Кубинската ракетна криза през 1962 година става критичен момент в Студената война. Тя представлява операция, изпълнена от СССР, за доставка на ядрени ракети в Куба с цел да застраши САЩ. Събитието изпраща ясно послание, че недосегаемостта на американците е останала в миналото. След шест дни кризата е разрешена с взаимни отстъпки, като СССР изтегля ядрените си оръжия от Куба, а САЩ - от Турция и Италия.
Разведряването е период на взаимна поносимост между СССР и САЩ, наречен така заради усилията на двете страни да регулират отношенията си и да запазят мира по границите на двата лагера чрез серия от преговори и споразумения. Три от най-големите успехи на Разведряването са: посещението на президента Никсън в Пекин и Москва през 1972 година, подписването на договора САЛТ I (1972) и подписването на Заключителния акт от Хелзинки (1975).
Президентът Роналд Рейгън предприема активни действия на международната сцена в началото на 80-те години. Той подкрепя афганистанската съпротива и втвърдява антисъветската реторика. През 1983 година напрежението между САЩ и СССР ескалира, когато южнокорейски пътнически самолет е свален от СССР. Страхът от пряк сблъсък отново започва да изглежда реален, но с идването на власт на Михаил Горбачов през 1985 година, отношенията започват бавно да се подобряват, приближавайки света към края на Студената война.