История

Просвета

Избери урок:

00. Новото време - Епоха на модернизация 1. Въведение в съвременната история 2. Пътят към Голямата война 3. Първата световна война (1914-1918) 4. България в Първата световна война 5. Последици от Първата световна война 6. Русия: От тиранична империя до СССР 7. Тоталитарните режими: Съветският Сталинизъм 8. Тоталитарните режими: Италианският фашизъм 9. Тоталитарните режими: Германският националсоциализъм 10. Западните демокрации: Съединените американски щати 11. Западните демокрации: Великобритания и Франция 12. Авторитарните режими на Балканите и в Източна Европа 13. България между демокрацията и авторитаризма 14. Световната икономика в криза 15. Технологии и общество в късната индустриална епоха 16. Наука, изкуство и пропаганда 17. Международните отношения (1917 - 1929) 18. Испанската гражданска война (1936 - 1939) 19. Международните отношения (1929 - 1939) 20. Втората световна война (1939 - 1945) 21. България в годините на Втората световна война 22. От гореща към студена война (1945 - 1949) 23. Съединените щати към нов възход 24. Западна Европа по пътя на благоденствието 25. Начало на европейската интеграция 26. Японското чудо в Източна Азия 27. Деколонизацията и раждането на Третия свят 28. Съветският съюз между края на Сталиновата ера и застоя 29. Източният блок под диктата на СССР 30. Комунистическият режим в България (1944 - 1989) 31. Международните отношения под знака на Студената война 32. Горбачовата "перестройка" и разпадането на СССР 33. Краят на тоталитарните режими в Източна Европа 34. България в преход към демокрация и пазарна икономика 35. Европейският съюз 36. Атлантическият свят на границата на хилядолетията 37. Международните организации 38. Технологии и общество в глобалния свят 39. Култури и контракултури в съвременния свят 40. Предизвикателства на съвремието

32. Горбачовата "перестройка" и разпадането на СССР

Отговори на въпроси от урока:

Михаил Горбачов започва реформи, защото СССР е в икономическа и социална криза, изостава от Запада и е необходима промяна, за да се съхрани системата. Той въвежда "перестройката" и "гласността", за да модернизира икономиката и да я направи по-демократична.
Михаил Горбачов е принуден да започне реформи в СССР, защото страната е изправена пред сериозни икономически и социални проблеми. Централизираната икономика е неефективна и изостава от Запада, а корупцията и алкохолизмът са широко разпространени. Чернобилската авария допълнително разкрива слабостите на системата. Горбачов осъзнава, че промяната е наложителна, за да се избегне разпадането на СССР. Той въвежда "перестройката" и "гласността", за да реформира системата, да подобри икономиката и да я направи по-демократична.

Михаил Горбачов е принуден да започне реформи, защото комунистическата система в СССР е в криза. Централизираната икономика е неефективна и изостава технологично от Запада. Съветският съюз губи стопанското съревнование, което се отразява на жизнения стандарт на хората. Освен икономическите проблеми, съществуват и социални такива. Корупцията и алкохолизмът са широко разпространени. Чернобилската авария от 1986 г. допълнително влошава ситуацията и показва слабостите на системата. Горбачов осъзнава, че за да се съхрани СССР, е нужна радикална промяна. Той се стреми да реформира системата чрез "перестройка" (преустройство) и "гласност". Целта му е да я направи по-демократична и хуманна, да подобри икономиката и да намали напрежението със Запада.

План-резюме на урока

  1. Краят на комунизма и началото на "перестройката":
    • През 80-те години на XX век, комунистическата система се изчерпва. Централизираната държавна икономика губи стопанското и технологично съревнование със Запада.
    • Новият лидер на СССР Михаил Горбачов се опитва да реформира системата, но без успех.
  2. Преустройството в СССР
    • Михаил Горбачов встъпва във властта в Кремъл през март 1985 г.
    • Горбачов обявява програма за модернизация на индустрията и повишаване на производителността на труда.
    • Неуспешни са опитите за стимулиране на малките предприятия и фермерството, децентрализацията на икономиката и конверсията на военните заводи към производство на битови стоки.
    • Постепенно е отменена партийната цензура и критика към системата и номенклатурата.
    • Горбачов създава поста президент на СССР и е първият и последен негов носител.
  3. Новото мислене във външната политика
    • През декември 1987 г. във Вашингтон, Горбачов и президентът на САЩ Рейгън подписват Договора за премахване на ракетите със среден и малък обсег (СС-20 и Пършинг 2).
    • Съветският съюз прекратява инвазията в Афганистан.
  4. Рухването на Съветския съюз
    • Стремежът към независимост на Латвия, Литва и Естония се усилва.
    • Борис Елцин е избран за президент на РСФСР през 1990 г.
    • През август 1991 г. консерваторите в КПСС и армията извършват неуспешен опит за преврат.
    • Повечето съветски републики обявяват независимост.
    • На 8 декември 1991 г. Борис Елцин, заедно с президентите на Украйна и Беларус, обявяват края на СССР и създават Общността на независимите държави (ОНД).
    • На 25 декември 1991 г. Михаил Горбачов подава оставка в несъществуваща вече държава.

Урокът в дати

март 1985 г. | Михаил Горбачов встъпва във властта в Кремъл
Михаил Горбачов встъпва във властта в Кремъл през март 1985 г. Още в началото той спечелва симпатиите на мнозина. Отвъд идеологическите клишета за по-хуманен и справедлив свят новият лидер говори открито за много обществени и международни проблеми.

1986 г. | Чернобилската ядрена авария
В резултат на Чернобилската ядрена авария в АЕЦ „Ленин“ в гр. Чернобил (дн. в Украйна) през пролетта на 1986 г. и неуспешните кампании срещу корупцията и алкохолизма, икономическите реформи на Горбачов не дават търсения ефект.

декември 1987 г. | Подписване на договор за премахване на ракетите със среден и малък обсег
През декември 1987 г. президентът на САЩ Рейгън и Горбачов подписват Договора за премахване на ракетите със среден и малък обсег (СС-20 и Пършинг 2). Документът обхваща малка част от арсеналите на свръхсилите, но е повратна точка в Студената война - за първи път ядрени оръжия са изтеглени и унищожени.

2 декември 1989 г. | Среща между Горбачов и Рейгън край Малта
Процесът на разоръжаване се контролира взаимно от експерти на двете държави. Този нов курс намира завършен израз в срещата край Малта на 2 - 3 декември 1989 г.

1990 г. | Борис Елцин е избран за президент на РСФСР
Борис Елцин притежава демократичен мандат, какъвто Горбачов няма. Избран е за президент на РСФСР през 1990 г.

август 1991 г. | Опит за преврат в СССР
Преди подписването на новия съюзен договор, през август 1991 г. консерваторите в КПСС и армията извършват опит за преврат. „Августовският пуч“ е зле подготвен и не среща масова подкрепа.

8 декември 1991 г. | Елцин констатира, че СССР е престанал да съществува
На 8 декември 1991 г. Елцин заедно с президентите на Украйна и Беларус констатира, че СССР е престанал да съществува, и тримата поставят началото на Общността на независимите държави (ОНД).

25 декември 1991 г. | Горбачов подава оставка като лидер на СССР
На 25 декември 1991 г. някогашният лидер на половината свят Горбачов подава оставка в несъществуваща вече държава.

Резюме

Краят на комунизма и началото на "перестройката"

В края на 80-те години на XX век, комунистическата система се изчерпва. Централизираната държавна икономика губи стопанското и технологичното съревнование със Запада. Новият лидер на СССР, Михаил Горбачов, осъзнава, че за да се съхрани съветската система, тя трябва да бъде радикално реформирана. В хода на неговата „перестройка“ обаче се оказва, че това не е възможно и започва верижен разпад на системата.

Преустройството в СССР

Михаил Горбачов встъпва във властта в Кремъл през март 1985 г. Той се стреми да модернизира индустрията и да повиши производителността на труда, но тези опити не дават търсения ефект. Последиците от Чернобилската ядрена авария и спадането на международните цени на петрола допълнително влошават икономическата ситуация.

Втората фаза на "перестройката" се фокусира върху "гласността", целяща обновяване на социализма чрез повишаване на осведомеността на гражданите и тяхната активност. Въпреки това, "гласността" отприщва демократични сили и обществена енергия, които трудно подлежат на контрол и водят до възраждане на религиозни и национални чуства и вражди.

Новото мислене във външната политика

В средата на 80-те години на XX век, напрежението между Изток и Запад спада. През декември 1987 година, Горбачов и американският президент Рейгън подписват Договора за премахване на ракетите със среден и малък обсег, което е повратна точка в Студената война. Горбачов също така прекратява съветската инвазия в Афганистан, която струва на страната 14 000 убити войници и офицери.

Рухването на Съветския съюз

Въпреки усилията на Горбачов, икономическите реформи се провалят, а "гласността" ускорява краха на официалната комунистическа идеология. Появяват се и нови лидери, като Борис Елцин, който през 1990 година е избран за президент на РСФСР.

Заключение

В август 1991 година, консерваторите в КПСС и армията опитват да извършат преврат, но "Августовският пуч" е неуспешен и ускорява краха на СССР. Повечето съветски републики обявяват независимост, а Борис Елцин повежда недоволството срещу превратаджиите в Москва. На 8 декември 1991 година, Елцин, заедно с президентите на Украйна и Беларус, констатират, че СССР е престанал да съществува, и тримата поставят началото на Общността на независимите държави (ОНД).

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

43868 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас