История

Просвета

Избери урок:

00. Новото време - Епоха на модернизация 1. Въведение в съвременната история 2. Пътят към Голямата война 3. Първата световна война (1914-1918) 4. България в Първата световна война 5. Последици от Първата световна война 6. Русия: От тиранична империя до СССР 7. Тоталитарните режими: Съветският Сталинизъм 8. Тоталитарните режими: Италианският фашизъм 9. Тоталитарните режими: Германският националсоциализъм 9. Упражнение (1-ва група) 9. Упражнение (2-ра група) 9. Упражнение (3-та група) 9. Упражнение (4-та група) 10. Западните демокрации: Съединените американски щати 11. Западните демокрации: Великобритания и Франция 12. Авторитарните режими на Балканите и в Източна Европа 13. България между демокрацията и авторитаризма 13. Упражнение (1-ва графа) 13. Упражнение (2-ра графа) 14. Световната икономика в криза 15. Технологии и общество в късната индустриална епоха 16. Наука, изкуство и пропаганда 17. Международните отношения (1917 - 1929) 18. Испанската гражданска война (1936 - 1939) 19. Международните отношения (1929 - 1939) 20. Втората световна война (1939 - 1945) 21. България в годините на Втората световна война 22. От гореща към студена война (1945 - 1949) 23. Съединените щати към нов възход 24. Западна Европа по пътя на благоденствието 25. Начало на европейската интеграция 26. Японското чудо в Източна Азия 27. Деколонизацията и раждането на Третия свят 28. Съветският съюз между края на Сталиновата ера и застоя 29. Източният блок под диктата на СССР 30. Комунистическият режим в България (1944 - 1989) 31. Международните отношения под знака на Студената война 32. Горбачовата "перестройка" и разпадането на СССР 33. Краят на тоталитарните режими в Източна Европа 34. България в преход към демокрация и пазарна икономика 35. Европейският съюз 36. Атлантическият свят на границата на хилядолетията 37. Международните организации 38. Технологии и общество в глобалния свят 39. Култури и контракултури в съвременния свят 40. Предизвикателства на съвремието

34. България в преход към демокрация и пазарна икономика

Отговори на въпроси от урока:

Началото на прехода е свалянето на Тодор Живков на 10 ноември 1989 г. За разлика от Полша и Чехословакия, това става чрез вътрешнопартиен преврат, а не чрез масови протести. За разлика от Румъния, свалянето на Живков е безкръвно.
Началото на прехода е поставено от свалянето на Тодор Живков от власт на 10 ноември 1989 г. след вътрешнопартиен преврат, подкрепен от СССР. За разлика от "нежните революции" в Полша и Чехословакия, българският преход започва с преврат "отгоре", без широко обществено участие. В сравнение с "кървавата революция" в Румъния, свалянето на Живков протича мирно, без насилие и жертви.

Началото на прехода в България е поставено от свалянето на Тодор Живков от власт на 10 ноември 1989 г. Това събитие е резултат от вътрешнопартиен преврат, подкрепен от Съветския съюз, и бележи края на тоталитарния режим в страната. За разлика от "нежните революции" в Полша и Чехословакия, където промените се случват чрез диалог и споразумения между комунистическата власт и опозицията, в България преходът започва с преврат вътре в управляващата партия. Това означава, че първоначално не е имало широко обществено движение за демокрация, както в другите страни. Промяната е инициирана "отгоре", от самите комунистически лидери, макар и под натиска на перестройката в СССР. В сравнение с "кървавата революция" в Румъния, свалянето на Живков е сравнително мирно. В Румъния падането на Чаушеску е съпроводено с насилие и жертви, докато в България преходът започва без кръвопролития. Това е важна разлика, която определя и по-нататъшното развитие на прехода в двете страни.

План-резюме на урока

  1. "Перестройката" на Горбачов през 1989 г. и падането на Тодор Живков

    • Няма възможност за оставане на Живков на власт поради настъпилите промени.
    • На 10 ноември 1989 г., с подкрепата на Съветския съюз, Живков е свален от властта и заменен от Петър Младенов.
    • С падането на Живков приключва една епоха в съвременната история на България и "Възродителния процес".
  2. Начало на прехода и политическите промени в България

    • След падането на Живков, българите изразяват дълго сдържаната си гражданска енергия.
    • На 1 август 1990 г., Петър Младенов се оттегля и е заменен от Желю Желев.
    • Формират се нови опозиционни партии и се преименува БКП в Българска социалистическа партия (БСП).
    • Първите свободни избори за Велико народно събрание се провеждат през юни 1990 г.
  3. Конституционна уредба на Република България

    • На 12 юли 1991 г., Седмото Велико народно събрание приема новата конституция на Република България.
    • Конституцията утвърждава основните принципи на парламентарната демокрация.
    • Изборите за Обикновено народно събрание на 13 октомври 1991 г. са спечелени от СДС.
  4. Икономически промени и началото на "смяната на системата"

    • През януари 1992 г., Желю Желев печели първите свободни избори за президент.
    • Правителството на СДС си поставя за цел смяна на икономическите и политически условия.
  5. Геополитическа преориентация на България и влизането в НАТО и ЕС

    • България поема курс на сближаване със САЩ и западните демокрации.
    • През май 1992 г., страната е приета за член на Съвета на Европа.
    • На 29 март 2004 г., България става пълноправен член на НАТО.
    • След сложни преговори, на 1 януари 2007 г., България става пълноправен член на Европейския съюз.
    • Това бележи края на прехода, започнал през 1989 г., и началото на нов период от българската история.

Урокът в дати

10 ноември 1989 г. | Падане на Тодор Живков от власт
На специален партиен пленум, с осигурена подкрепа от Съветския съюз, Живков е свален като партиен лидер и държавен глава. Мястото му на двата поста е заето от Петър Младенов.

14 декември 1989 г. | Политически скандал и оставка на Петър Младенов
На внушителна демонстрация пред сградата на Народното събрание в София, реплика на държавния глава Петър Младенов за намеса на танкове предизвиква политически скандал и неговата оставка.

1 август 1990 г. | Постът на държавен глава е поверен на Желю Желев
На 1 август 1990 г. постът на държавен глава е поверен на новия опозиционен лидер Желю Желев.

април 1990 г. | Преименуване на БКП в Българска социалистическа партия (БСП)
През април 1990 г. БКП се преименува в Българска социалистическа партия (БСП) и прави опити да се разграничи от тоталитарното си минало.

юни 1990 г. | Провеждане на първите свободни избори за Велико народно събрание
През юни 1990 г. са проведени и първите свободни избори за Велико народно събрание, което да приеме нова, демократична конституция.

12 юли 1991 г. | Приемане на новата конституция на Република България
На 12 юли 1991 г. Седмото Велико народно събрание приема новата конституция на Република България. Тя утвърждава основните принципи на парламентарната демокрация - разделение на властите, равенство на гражданите пред закона, защита на човешките права, неприкосновеност на частната собственост.

13 октомври 1991 г. | Изборите за Обикновено народно събрание
Изборите за Обикновено народно събрание на 13 октомври 1991 г. са спечелени от опозиционната коалиция СДС.

януари 1992 г. | Първите свободни избори за президент
През януари 1992 г. са проведени първите свободни избори за президент, спечелени от Желю Желев.

май 1992 г. | Приемане на България за член на Съвета на Европа
През май 1992 г. страната е приета за член на Съвета на Европа.

29 март 2004 г. | Приемане на България в НАТО
На 29 март 2004 г. заедно с Балтийските държави, Словакия, Словения и Румъния страната ни става пълноправен член на Организацията на Северноатлантическия договор.

1 януари 2007 г. | Приемане на България в Европейския съюз
На 1 януари 2007 г. България, заедно с Румъния, е приета за пълноправен член на Европейския съюз.

Резюме

Навлизане на "перестройката" и падането на Тодор Живков

През 1989 г., перестройката, въведена от Горбачов, влиза в решителна фаза, което прави невъзможно оставането на Тодор Живков на власт в България. Първоначалните планове за промени включват само частично либерализиране на системата, но се оказва, че това не е възможно. България започва период на преход от тоталитаризъм към демокрация.

На 10 ноември 1989 г., след вътрешнопартиен преврат, Живков е свален от властта и заменен от Петър Младенов. С падането на Живков приключва епоха в съвременната история на България, включително и т.нар. "Възродителния процес".

Бързи промени и политически турбуленции

Свалянето на Живков отприщва гражданската енергия на българите. След първия свободен митинг на 18 ноември, обществото настоява за премахване на чл.1 от Живковската конституция за ръководната роля на БКП. На 1 август 1990 г., след скандала с Младенов и неговата оставка, постът е поверен на новия опозиционен лидер Желю Желев. В страната започва бърз процес на разпадане на тоталитарната държава и създаване на демократични институции. Формират се нови опозиционни партии, а водещите от тях се обединяват в Съюз на демократичните сили (СДС).

Нова конституция и преход към многопартийна система

През юни 1990 г. се провеждат първите свободни избори за Велико народно събрание, което да приеме нова, демократична конституция. На 12 юли 1991 г., седмото Велико народно събрание приема новата конституция, която утвърждава основните принципи на парламентарната демокрация.

Геополитическа преориентация и включване в НАТО и ЕС

Във външната си политика, правителството на СДС поема курс на сближаване със САЩ и западните демокрации. През май 1992 г., България става член на Съвета на Европа, а през декември кандидатства за асоцииране към Европейския съюз. Преговорите за асоцииране завършват успешно през 1995 г., а страната подава молба за пълноправно членство в ЕС.

Паралелно протичат и преговорите с НАТО. На 29 март 2004 г., България става пълноправен член на Организацията на Северноатлантическия договор. Преговорите с ЕС продължават 11 години, през които страната работи усилено по изпълнението на изискванията за членство. На 1 януари 2007 г., България става пълноправен член на Европейския съюз.

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

46822 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас