История

Просвета

Избери урок:

00. Новото време - Епоха на модернизация 1. Въведение в съвременната история 2. Пътят към Голямата война 3. Първата световна война (1914-1918) 4. България в Първата световна война 5. Последици от Първата световна война 6. Русия: От тиранична империя до СССР 7. Тоталитарните режими: Съветският Сталинизъм 8. Тоталитарните режими: Италианският фашизъм 9. Тоталитарните режими: Германският националсоциализъм 9. Упражнение (1-ва група) 9. Упражнение (2-ра група) 9. Упражнение (3-та група) 9. Упражнение (4-та група) 10. Западните демокрации: Съединените американски щати 11. Западните демокрации: Великобритания и Франция 12. Авторитарните режими на Балканите и в Източна Европа 13. България между демокрацията и авторитаризма 13. Упражнение (1-ва графа) 13. Упражнение (2-ра графа) 14. Световната икономика в криза 15. Технологии и общество в късната индустриална епоха 16. Наука, изкуство и пропаганда 17. Международните отношения (1917 - 1929) 18. Испанската гражданска война (1936 - 1939) 19. Международните отношения (1929 - 1939) 20. Втората световна война (1939 - 1945) 21. България в годините на Втората световна война 22. От гореща към студена война (1945 - 1949) 23. Съединените щати към нов възход 24. Западна Европа по пътя на благоденствието 25. Начало на европейската интеграция 26. Японското чудо в Източна Азия 27. Деколонизацията и раждането на Третия свят 28. Съветският съюз между края на Сталиновата ера и застоя 29. Източният блок под диктата на СССР 30. Комунистическият режим в България (1944 - 1989) 31. Международните отношения под знака на Студената война 32. Горбачовата "перестройка" и разпадането на СССР 33. Краят на тоталитарните режими в Източна Европа 34. България в преход към демокрация и пазарна икономика 35. Европейският съюз 36. Атлантическият свят на границата на хилядолетията 37. Международните организации 38. Технологии и общество в глобалния свят 39. Култури и контракултури в съвременния свят 40. Предизвикателства на съвремието

36. Атлантическият свят на границата на хилядолетията

Отговори на въпроси от урока:

САЩ остават самотен световен лидер в началото на 90-те, заради разпадането на СССР, което премахва основния им конкурент, и силната им икономика. Това им позволява да доминират на световната сцена.
САЩ се очертават като самотен световен лидер в началото на 90-те години, основно поради разпада на СССР. С падането на комунистическия блок, САЩ, водени от Джордж Буш-старши и по-късно от Бил Клинтън, остават единствената суперсила, способна да ръководи международни коалиции и да диктува световния ред. Икономическият просперитет на САЩ през този период затвърждава тяхната водеща роля. Разпадът на СССР елиминира другия основен играч на световната сцена.

В началото на 90-те години САЩ остават самотен световен лидер поради разпадането на СССР. Преди това, светът е бил разделен на два блока - капиталистически, воден от САЩ, и комунистически, воден от СССР. Със сриването на комунистическия блок и падането на Берлинската стена, САЩ остават единствената суперсила. Джордж Буш-старши, президентът на САЩ по това време, оглавява коалиция на ООН за освобождаване на Кувейт от иракската окупация. Този успех затвърждава позицията на САЩ като доминираща сила в световен мащаб. Икономическият растеж и просперитет по време на управлението на Бил Клинтън допълнително укрепват тази позиция. В началото на 90-те години на XX век, САЩ се превръща в единствен световен лидер. Разпадът на СССР елиминира другия основен играч на световната сцена, оставяйки САЩ без съперник.

План-резюме на урока

  1. Разширяване на атлантическата общност и краят на Студената война

    • Източна Европа става пълноправен член на атлантическата общност.
    • Западът запазва своята позиция на водещ световен фактор.
  2. САЩ в ролята на световен лидер

    • 1989 г.: Падане на Берлинската стена и разпад на СССР.
    • 1990-1991 г.: Освобождаване на Кувейт от иракска окупация под ръководството на Джордж Буш-старши.
    • 1993-2001 г.: Управлението на Бил Клинтън, бележещо икономически растеж и глобална хегемония на САЩ.
    • 2000 г.: Избор на Джордж Уокър Буш-младши за президент.
    • 2001 г.: Терористични атаки на 11 септември.
    • 2003 г.: Начало на войната в Ирак и сваляне от власт на Саддам Хюсеин.
    • 2008 г.: Избор на Барак Обама за първия чернокож президент на САЩ.
  3. Предизвикателствата пред Западна Европа

    • Размиване на границите между левицата и десницата.
    • Италия: Борба с мафията и корупцията; появяване на нови политически формации.
    • Германия: Инвестиции в източните провинции след Обединението; 2005 г.: Избор на Ангела Меркел за първата жена канцлер.
    • Великобритания: 1997 г.: Край на 17-годишното управление на консерваторите; избор на Тони Блеър за премиер.
    • Франция: 1995 г.: Избор на Жак Ширак за президент; 2007 г.: Избор на Никола Саркози след протести и хаос.
  4. Източна Европа в преход

    • 90-те години на XX в.: Всеобхватен преход; замяна на старата репресивна система.
    • Различия в икономическото развитие: „Отличниците“ (Полша, Чехия, Словакия, Унгария и Балтийските държави) и „изоставащите“ (балканските страни).
    • Началото на XXI в.: Приемане на източноевропейските държави в НАТО и Европейския съюз.

Урокът в дати

1990 г. | Начало на прехода в Източна Европа
През 90-те години на XX в. в държавите от Източна Европа протича всеобхватен преход. Старата репресивна система и нейните символи са заменени с нов правов ред, гарантиращ свободата на личността, правата на гражданите, плурализма на мненията и отказа от централизирания икономически модел.

1992 г. | Избиране на Бил Клинтън за президент на САЩ
Въпреки външните успехи на предшественика му Джордж Буш-старши, през 1992 г. за президент е избран демократът Бил Клинтън. Неговите два мандата в Белия дом (1993 - 2001) са белязани от икономически растеж, просперитет и глобална хегемония на САЩ.

1995 г. | Избиране на Жак Ширак за президент на Франция
През 1995 г. с избора на Жак Ширак за президент във Франция на власт се връща десницата.

1997 г. | Лейбъристите във Великобритания слагат край на управлението на консерваторите
Във Великобритания през 1997 г. лейбъристите слагат край на 17-годишното управление на консерваторите. Младият и енергичен премиер Тони Блеър въвежда образователни и социални реформи, повишава данъците и постига мир в Северна Ирландия.

21 век | Избиране на Джордж Уокър Буш-младши за президент на САЩ
През 2000 г. след оспорвана надпревара изборите печели републиканецът Джордж Уокър Буш-младши.

21 век | Завършване на прехода в Източна Европа
Преходът на източноевропейските държави завършва в началото на XXI в. с приемането им в НАТО и Европейския съюз.

11 септември 2001 г. | Терористичните атаки от 11 септември в САЩ
Той е на власт едва от осем месеца, когато на 11 септември 2001 г. терористи взривяват пътнически самолети в сградите на Световния търговски център в Ню Йорк и на Пентагона във Вашингтон. За първи път в историята САЩ са атакувани на собствена територия.

2003 г. | САЩ обявяват война на Ирак
През 2003 г. САЩ обявяват война на Ирак и свалят от власт Саддам Хюсеин.

2005 г. | Избиране на Ангела Меркел за канцлер на Германия
През 2005 г. с малка преднина изборите печелят християндемократите. Ангела Меркел става първата жена канцлер и запазва поста си четири поредни мандата.

2008 г. | Избиране на Барак Обама за президент на САЩ
През 2008 г. САЩ избират първия си чернокож президент - Барак Обама от Демократическата партия. Още с встъпването си той прокарва пакет от спешни мерки за възстановяване на икономиката на стойност близо 1 трилион долара.

Резюме

САЩ като световен лидер

С края на Студената война, САЩ ще се прояви като единствената световна сила. Републиканецът Джордж Буш-старши влиза в поста на президент след падането на Берлинската стена и разпадането на СССР. Той оглавява коалиция на ООН за освобождаване на Кувейт, окупиран от Ирак. Неговото управление обаче е сменено от демократът Бил Клинтън през 1992 г., чиито два мандата са белязани от икономически растеж, просперитет и глобална хегемония на САЩ.

Атаките от 11 септември и последствията

Но историята на САЩ през XXI в. е омътена от трагедията на 11 септември 2001 г., когато терористи атакуват Световния търговски център в Ню Йорк и Пентагона. В отговор, Джордж Уокър Буш-младши, който е на власт само от осем месеца, стартира война срещу талибаните в Афганистан и затяга мерките за сигурност в САЩ. По-късно, през 2003 г., САЩ започва война срещу Ирак и свалят от власт Саддам Хюсеин.

Икономическата криза и лидерството на Обама

Вторият мандат на Буш завършва с голяма икономическа криза, започнала през 2008 г., която води до загуба на работа и домове за милиони американци. В резултат на тази криза, през 2008 г., Барак Обама става първият чернокож президент на САЩ и предприема спешни мерки за възстановяване на икономиката.

Предизвикателствата пред Западна Европа

Западна Европа преминава през период на промени в края на XX век, като границите между левицата и десницата в големите страни се размиват. В Италия, Германия, Великобритания и Франция се наблюдава смяна на властта и различни икономически и социални реформи.

Източна Европа в преход

Източна Европа през 90-те години на XX век преминава през всеобхватен преход от репресивна система към демокрация. Този процес включва замяна на старата система и нейните символи с нов правов ред, гарантиращ свободата на личността, правата на гражданите, плурализма на мненията и отказа от централизирания икономически модел. Въпреки това, икономическото развитие в различните държави е неравномерно и процесът на преход завършва в началото на XXI век с приемането на тези държави в НАТО и ЕС.

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

48158 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас