Атомната ера
Космическата ера
Информационната ера
Ерата на високите технологии
1945 г. |
Начало на атомната, космическата и информационната ера
След 1945 г. човечеството бързо навлиза в атомната, космическата и информационната ера. Науката и високите технологии радикално променят бита на хората и в голяма степен моделират историческото развитие на обществата.
1950 г. |
Построяване на първите атомни електроцентрали
През 50-те години на XX в. в САЩ, СССР и Великобритания са построени първите атомни електроцентрали. През следващите 60 години в експлоатация са пуснати 450 реактора в общо 31 страни.
1957 г. |
Извеждане на първия изкуствен спътник на Земята
СССР извежда в орбита първия изкуствен спътник на Земята през 1957 година.
12 април 1961 г. |
Първият човек в Космоса
На 12 април 1961 г. космонавтът Юрий Гагарин става първият човек в Космоса.
20 юли 1969 г. |
Първият човек на Луната
На 20 юли 1969 г. Нийл Армстронг става първият човек, стъпил на Луната.
1971 г. |
Изобретяване на микрочипа
Компютрите навлизат широко в живота на хората благодарение на изобретяването на микрочипа през 1971 г. Той позволява бързата обработка на данни и съхраняване на огромен обем цифровизирана информация.
1979 г. |
Полет на Георги Иванов
През 1979 г. е полета на Георги Иванов българите също се нареждат сред космическите нации.
1986 г. |
Авария в Чернобил
Тежките аварии в Чернобил (1986) и Фукушима (2011) са най-големите технологични катастрофи в историята на човечеството.
1989 г. |
Интернет излиза извън военната си служба
В края на 60-те години е създаден интернет като информационна система на Пентагона, но от 1989 г. това откритие напуска военната си служба.
1993 г. |
Създаване на международна орбитална станция
През 1993 г. САЩ, Русия, ЕС и Япония обединяват усилия за създаване на международна орбитална станция.
2015 г. |
Интернет е използван от над 3 млрд. души
Широката достъпност на интернет, използван към 2015 г. от над 3 млрд. души, го превръща не само в глобален феномен, но и в един от най-мощните фактори на глобализацията.
След Втората световна война, американците печелят състезанието за овладяване на атомния синтез и използват първата атомна бомба, за да съкратят двубоя с Япония, бомбардирайки Хирошима и Нагазаки. Атомната енергия се използва и за мирни цели. През 50-те години на XX век, в САЩ, СССР и Великобритания се построяват първите атомни електроцентрали. До 2010 година в експлоатация са пуснати около 450 реактора в общо 31 страни.
Атомната енергия обаче носи и своите рискове. Технологичните катастрофи в Чернобил (1986) и Фукушима (2011) поставят под въпрос сигурността на атомната енергия и водят до дебати и промени в енергийната политика на много страни.
Състезанието за космическо превъзходство между СССР и САЩ започва през 50-те години на XX век. СССР постига редица важни успехи като първия изкуствен спътник, първите живи същества в космоса и първият човек в космоса. САЩ от своя страна успяват да поставят човек на Луната през 1969 година.
Със създаването на международната космическа станция през 1993 година, космическите технологии стават все по-достъпни и съществен фактор в съвременния свят.
Едно от най-големите открития на XX век е компютърът. Процесът на неговото изобретяване започва още през 30-те години и е свързан с дейността на американеца от български произход д-р Джон Атанасов.
С изобретяването на микрочипа през 1971 година, компютрите стават все по-обикновена част от живота на хората. Интернет, първоначално създаден като информационна система на Пентагона, става глобален феномен и важен фактор в глобализацията.
Технологичната революция на края на XX и началото на XXI век включва множество нови открития и приложения. Роботиката, изкуственият интелект, лазерите, нанотехнологиите и клетъчните устройства в телекомуникациите променят начина на живот на хората.
Въпреки огромните успехи, обаче, технологичната революция повдига въпроси за въздействието на технологиите върху човешкото общество и качеството на живот. Отговорите на тези въпроси се очакват в бъдеще.