Втората световна война променя понятието за „култура“.
Нови смисли и изяви на културата
Раждането на контракултурите
Съвременната култура
1950 г. |
Преобръщане на понятието „култура“
През 50-те години на XX век „култура“ започва да означава всичко съзнателно създадено от човека и от човечеството, включително книги, изкуство и наука.
1950 г. |
Възникване на „Новата вълна“ във французкото кино
През 50-те години във Франция възниква „Новата вълна“ - бунтарско движение на млади кинотворци, които искат да покажат как кинокамерата може да се превърне в изразно средство, както четката на художника.
1954 г. |
Поява на жанра фентъзи в литературата
Любим на широката публика става жанрът фентъзи, който използва митологични и приказни мотиви, като серията „Властелинът на пръстените“ (1954) на Дж. P. Р. Толкин.
1957 г. |
Развитие на контракултурите
Една от първите контракултурни общности са битниците. Програма на тяхното движение става публикуваният през 1957 г. автобиографичен роман на американеца Джак Керуак „По пътя“.
1966 г. |
Развитие на рокерското движение
През 1966 г. излиза романът на Хънтър Томпсън „Ангелите на ада“, който става манифест на рокерското движение.
1969 г. |
Кулминация на хипидвижението
Кулминация на хипидвижението е фестивалът в Удсток през 1969 година.
1970 г. |
Епичните комерсиални мегапродукции на Холивуд завладяват света
През 70-те години на XX век епичните комерсиални мегапродукции на Холивуд, като „Междузвездни войни“ (1977) и поредицата за ексцентричния археолог Индиана Джоунс (1981), завладяват света.
1980 г. |
Смъртта на Джон Ленън
През 1980 г. умира Джон Ленън, един от основателите на групата „Бийтълс“.
21 век |
Продължаващо културно многообразие в новото хилядолетие
През новото хилядолетие глобализацията не е в състояние да унищожи културното многообразие. Стремежът на човека към свобода и творчество продължава да търси нови хоризонти.
След Втората световна война, понятието „култура“ започва да се разширява и включва не само високите образци на литература, изкуство и наука, създадени от елита, но и всичко, съзнателно създадено от човека и човечеството.
Високата култура запазва водещи позиции през първите следвоенни десетилетия, но губи монопола си. В литературата продължават да творят автори като Джордж Оруел, Херман Хесе, Владимир Набоков, Иво Андрич, но по-широко приемани стават фентъзи жанра и криминални четива. В киното появяват нови течения като френската „Нова вълна“, а през 70-те години на XX в. холивудските блокбъстъри започват да завладяват света.
Контракултурите започват да се появяват, като първата е тази на битниците, оформена около автобиографичния роман на американеца Джак Керуак „По пътя“. Хипитата се появяват почти едновременно, вдъхновени от мистиката на Изтока и борбата срещу расовите предразсъдъци.
През 50-те години на XX век рок музиката завладява младежта в Америка и Европа, съчетавайки елементи от ритъм енд блус, кънтри и джаз. „Кралят на рока“ Елвис Пресли дава началото на британското нашествие на „Бийтълс“ (1960 - 1970). Върховната точка на хипи движението е фестивалът в Удсток през 1969 година.
Пънк стилът се появява през 60-те години и повлиява не само музиката, но и изобразителното изкуство, фотографията и модата. Рокерите и хевиметъл културата са още две контракултури, които се появяват през този период.
Контракултурите проникват и в страните зад „желязната завеса“, ставайки символ на свобода. В България един от проявите на това е празнуването на „Джулай Морнинг“ - посрещане на изгрева на слънцето на 1 юли на морския бряг под звуците на едноименната песен на британската група „Юрая Хийп“.
Въпреки глобализацията, културното многообразие продължава да съществува и да се развива. Стремежът на човека към свобода и творчество продължава да търси нови хоризонти.