История

Просвета

Избери урок:

00. Новото време - Епоха на модернизация 1. Въведение в съвременната история 2. Пътят към Голямата война 3. Първата световна война (1914-1918) 4. България в Първата световна война 5. Последици от Първата световна война 6. Русия: От тиранична империя до СССР 7. Тоталитарните режими: Съветският Сталинизъм 8. Тоталитарните режими: Италианският фашизъм 9. Тоталитарните режими: Германският националсоциализъм 9. Упражнение (1-ва група) 9. Упражнение (2-ра група) 9. Упражнение (3-та група) 9. Упражнение (4-та група) 10. Западните демокрации: Съединените американски щати 11. Западните демокрации: Великобритания и Франция 12. Авторитарните режими на Балканите и в Източна Европа 13. България между демокрацията и авторитаризма 13. Упражнение (1-ва графа) 13. Упражнение (2-ра графа) 14. Световната икономика в криза 15. Технологии и общество в късната индустриална епоха 16. Наука, изкуство и пропаганда 17. Международните отношения (1917 - 1929) 18. Испанската гражданска война (1936 - 1939) 19. Международните отношения (1929 - 1939) 20. Втората световна война (1939 - 1945) 21. България в годините на Втората световна война 22. От гореща към студена война (1945 - 1949) 23. Съединените щати към нов възход 24. Западна Европа по пътя на благоденствието 25. Начало на европейската интеграция 26. Японското чудо в Източна Азия 27. Деколонизацията и раждането на Третия свят 28. Съветският съюз между края на Сталиновата ера и застоя 29. Източният блок под диктата на СССР 30. Комунистическият режим в България (1944 - 1989) 31. Международните отношения под знака на Студената война 32. Горбачовата "перестройка" и разпадането на СССР 33. Краят на тоталитарните режими в Източна Европа 34. България в преход към демокрация и пазарна икономика 35. Европейският съюз 36. Атлантическият свят на границата на хилядолетията 37. Международните организации 38. Технологии и общество в глобалния свят 39. Култури и контракултури в съвременния свят 40. Предизвикателства на съвремието

7. Тоталитарните режими: Съветският Сталинизъм

Отговори на въпроси от урока:

Перманентната революция цели разпространение на комунизма по целия свят едновременно, докато "социализъм в една страна" се фокусира върху изграждане на комунизъм първо в СССР. Сталин предпочита втория модел, защото му позволява да консолидира властта си и да елиминира опозицията.
Перманентна революция означава комунистическа революция по целия свят едновременно и без прекъсване. Социализъм в една страна пък означава, че първо комунизмът се изгражда в една държава, а след това се разпространява. Сталин избира "социализъм в една страна", защото му помага да укрепи властта си. Той използва тази доктрина, за да се разправи с опонентите си, които подкрепят "перманентна революция". Така той може да се фокусира върху укрепването на СССР и да елиминира опозицията.

Перманентната революция е идея, разработена от Лев Троцки. Според нея комунистическата революция трябва да се разпространи по целия свят едновременно и непрекъснато, за да успее. Идеята е, че една социалистическа държава не може да оцелее сама, заобиколена от капиталистически държави. Социализмът в една страна е доктрина, предложена от Сталин. Според нея Съветският съюз трябва първо да се съсредоточи върху изграждането на социализма вътре в страната, преди да се опита да го разпространи другаде. Идеята е, че СССР трябва да стане силен икономически и военно, за да може да се защити от капиталистическите държави и евентуално да им помогне, когато те са готови за революция. Сталин избира "социализъм в една страна" пред "перманентна революция", защото това му позволява да консолидира властта си в СССР. След провала на комунистическите революции в Германия и Унгария, той използва доктрината, за да дискредитира Троцки и другите си опоненти, които подкрепят идеята за "перманентна революция". Той твърди, че те са нереалисти и застрашават сигурността на СССР. "Социализъм в една страна" му дава оправдание да се фокусира върху вътрешните проблеми на СССР и да елиминира всички, които се противопоставят на неговото управление.

План-резюме на урока

  1. Избиране на Йосиф Сталин за генерален секретар на Руската комунистическа партия (болшевики) през 1922 г.
  • Ленин изразява опасения за възможната концентрация на власт в ръцете на Сталин.
  • Въпреки препоръките на Ленин, Сталин оглавява партията и държавата и изгражда тоталитарна диктатура.
  1. Разправа с партийната опозиция
  • Преди смъртта на Ленин през 1924 г., Сталин се съюзява с Зиновиев и Каменев.
  • Сталин предлага нова стратегия за развитие на комунизма, която включва укрепване на СССР преди потенциална глобална революция.
  • През 1927 г., Лев Троцки и съюзниците на Сталин Зиновиев и Каменев са изключени от партията.
  1. Колективизация и индустриализация
  • През 1928 г., Сталин укрепва властта си и започва трансформация на страната.
  • През 1929 г., започва колективизация на земеделието и премахване на имотните земеделци - кулаците.
  • В резултат на колективизацията, през 1932 - 1933 г. в Южна Русия и Украйна настъпва масов глад - „Голодомор“.
  • Също през 1929 г., започва форсирана индустриализация и въвеждане на планова икономика.
  1. „Големият терор"
  • През 1934 г., след убийството на Сергей Киров, Сталин предприема масови „чистки“ на политически неудобни лица.
  • Сталин обезглавява армията, като разстрелва голяма част от висшия команден състав.
  • Терорът засяга и интелектуалния елит, включително писатели, художници и учени.
  1. Сталинизмът - тоталитарна диктатура
  • През 1936 г., е приета нова конституция на СССР, която прокламира свободи, но в реалността крие тоталитарна власт на комунистическата партия и нейния вожд.
  • Сталинизмът се отличава със сливане на партията с държавата, култ към личността на вожда, унищожаване на индивидуалните права и свободи, насилие и терор над обществото, масирана пропаганда и цензура, и пълен контрол над икономическата активност.
  • Образованието, литературата и изкуствата са подчинени на принципа на т.нар. „социалистически реализъм“ и стават инструменти на идеологията.

Урокът в дати

1922 г. | Избор на Йосиф Сталин за генерален секретар на Руската комунистическа партия
Йосиф Сталин е избран за генерален секретар на Руската комунистическа партия (болшевики). Той поема ръководството на партията и държавата, изгражда тоталитарна диктатура и ръководи Съветския съюз за три десетилетия.

1924 г. | Смъртта на Ленин и началото на борбата за власт
Преди смъртта на Ленин, Сталин създава съюз с ключови в партията фигури - Зиновиев и Каменев. Те скриват от партийното ръководство „завещанието“ на Ленин, който желае да бъде наследен от Лев Троцки. Това помага на Сталин да се справи успешно в борбата си за власт.

1927 г. | Изключване на Лев Троцки, Зиновиев и Каменев от партията
Сталин изключва Лев Троцки, Зиновиев и Каменев от партията. Той раздава постове, разделя противниците си и така си осигурява мнозинство в конгресите на Всесъюзната комунистическа партия.

1928 г. | Укрепване на властта на Сталин
Към 1928 г. Сталин вече е укрепил властта си и започва да трансформира страната. НЕП е премахнат като остатък от „буржоазните“ обществено-икономически отношения.

1929 г. | Обявяване на 1929 г. за година на „Великия прелом“
Сталин обявява 1929 г. за година на „Великия прелом“. Започва мащабна колективизация в земеделието и форсирана индустриализация.

1932 г. | Начало на "Голодомор"
През 1932 - 1933 г. в Южна Русия и Украйна настъпва масов глад - „Голодомор“. Над пет милиона души умират, преди Сталин да смекчи натиска.

1934 г. | Убийство на Сергей Киров и началото на масови „чистки“
След убийството на Сергей Киров, партиен лидер на Ленинград, Сталин започва масови „чистки“ на политически неудобни лица. Старите болшевици са арестувани и осъдени на показни процеси.

1936 г. | Приемане на нова конституция на СССР
През 1936 г. е приета нова конституция на СССР, според която властта принадлежи на трудещите се, представлявани от Съветите. Сталин обявява, че СССР е построил социализма и е създал безкласово общество.

Резюме

Възходът на Сталин

През 1922 г. Йосиф Сталин става генерален секретар на Руската комунистическа партия (болшевици). Въпреки опасенията на Ленин за концентрацията на властта изцяо в ръцете на Сталин, той оглавява партията и държавата, като изгражда кървава тоталитарна диктатура и ръководи Съветския съюз близо три десетилетия.

Разправа с партийната опозиция

Преди смъртта на Ленин през 1924 г., Сталин се съюзява със Зиновиев и Каменев, които заемат ключови постове в партията. Те скриват „завещанието“ на вожда за наследяване от Лев Троцки. През 1927 г., Троцки, Зиновиев и Каменев са изключени от партията, след като Сталин предлага нова стратегия за развитие на комунизма, която включва укрепване на СССР преди разпространението на комунизма извън неговите граници.

Колективизация и индустриализация

През 1928 г., Сталин поема ролята на властелин и започва трансформация на страната. Той премахва НЕП и обявява 1929 г. за година на „Великия прелом“. Започва колективизация на земеделието и елиминиране на имотните земеделци - кулаците. Паралелно с това, през 1929 г., Сталин започва форсирана индустриализация, при която се въвежда планова икономика с петгодишни планове. До 1939 г. са изградени около 4500 предприятия в различни отрасли на икономиката.

„Големият терор"

През 1934 г. след убийството на Сергей Киров, Сталин започва масови „чистки“ на политически неудобни лица. До 1938 г. стотици хиляди хора са избити като „врагове на народа“. Милиони са въдворени в трудови лагери (ГУЛаг).

Сталинизмът - тоталитарна диктатура

През 1936 г. е приета нова конституция на СССР, която на теория прокламира свобода на словото, печата и сдружаването. Сталин обаче обявява, че СССР е построил социализма, като първа фаза на комунизма. Зад демократичната фасада, обаче, се крие тоталитарната диктатура на комунистическата партия и нейния вожд.

Сталинизмът като политическа система се характеризира със сливане на партията с държавата, култ към личността на вожда, унищожаване на индивидуалните права и свободи, насилие и терор над обществото, масирана пропаганда и цензура и пълен контрол над икономическата активност.

Сталинизмът променя структурата на обществото, превръща го в съветско и има амбицията да унищожи свободата, да реформира семейството, да промени съзнанието на индивида и в голяма степен успява да го постигне.

Надвий
домашното
с хиляди решения, материали и резюмета:

Математика

46899 решени задачи
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас

Литература

773 материали
5 клас
6 клас
7 клас
8 клас
9 клас
10 клас
11 клас
12 клас
4 клас