9 ноември 1918 г. |
Обявяване на Германия за република
На 9 ноември 1918 г. Германия е обявена за република. Изработената в гр. Ваймар конституция въвежда демократично парламентарно управление.
1921 г. |
Адолф Хитлер става лидер на Германската работническа партия
През 1921 г. Адолф Хитлер става лидер на малката Германска работническа партия в Бавария. Осъзнал огромния потенциал на националистическите и на социалистическите идеи, той ги преплита в програмата и в названието на партията.
ноември 1923 г. |
Организиране на „Бирения пуч“ от Хитлер
През ноември 1923 г. в Мюнхен Хитлер организира „Бирения пуч“ – неуспешен поход за завземане на властта. Той е арестуван и хвърлен в затвора.
1929 г. |
Начало на икономическата криза
През 1929 г. светът е обхванат от икономическа криза, която е катастрофална за Германия. Тя предизвиква социална и политическа криза.
1933 г. |
Установяване на тоталитарен режим от Адолф Хитлер в Германия
Адолф Хитлер установява зловещ тоталитарен режим в Германия, който довежда света до нова война и до унищожаването на десетки милиони хора.
30 януари 1933 г. |
Назначаване на Хитлер за канцлер
На 30 януари 1933 г. президентът Хинденбург назначава Хитлер за канцлер (министър-председател).
5 март 1933 г. |
Провеждане на предсрочни избори от Хитлер
На 5 март 1933 г. Хитлер провежда предсрочни избори и печели със заплахи и насилие. След като новият Райхстаг му дава право да пише закони и да сключва договори, опозицията е изгонена. Хитлер суспендира (прекратява ролята) конституцията и обезличава парламента.
2 август 1934 г. |
Сливане на постовете президент и канцлер от Хитлер
На 2 август 1934 г., възползвайки се от смъртта на президента, Хитлер слива поста му с канцлерския и става фюрер на германския народ.
Германия е обявена за република на 9 ноември 1918 г. Демократичното парламентарно управление се установява чрез Ваймарската конституция. Тя гарантира правата и свободите на гражданите, разделение на властите, всеобщо избирателно право и автономия на провинциите. Въпреки това, републиката е изправена пред няколко трудни изпитания. През 1918-1919 г. преодолява гражданска война и болшевизацията, благодарение на споразуменията на управляващите социалдемократи с армията и бизнеса. През 1923-1924 г., успешните реформи на канцлера Густав Щреземан помагат за излизането от кризата и международната изолация.
Адолф Хитлер става лидер на Германската работническа партия в Бавария през 1921 г. Преобразува партията, като преплита националистическите и социалистическите идеи в програмата и в названието на партията, създавайки Националсоциалистическата германска работническа партия (НСГРП). През 1923 г. Хитлер организира неуспешен опит за завземане на властта, известен като "Бирения пуч". След кратък престой в затвора, той се заема с изграждането на НСГРП като общонационална партия и използването ѝ за легално спечелване на властта.
Световната икономическа криза от 1929 г. предизвиква съществена социална и политическа криза в Германия. Между 1930 и 1932 г., консервативният елит управлява без мнозинство, опирайки се на извънредните правомощия на президента Хинденбург. В този период националсоциалистите и комунистите застрашават демокрацията. През 1932 г. националсоциалистите не успяват да спечелят мнозинство на изборите, но Хитлер е назначен за канцлер на 30 януари 1933 г.
След предсрочните избори на 5 март 1933 г., Хитлер въвежда диктатура. Опозицията е изгонена, а конституцията и парламентът са обезличени. Хитлер премахва автономията на провинциите и централизира властта, прочиства администрацията и въвежда цензура. Икономическите мерки включват намаляване на безработицата и инфлацията, мащабно обществено строителство, ограничаване на вноса и въвеждане на режим на автаркия. Хитлер въвежда единна националсоциалистическа партия, забранява всички други партии и синдикати и контролира религията. Най-мощните инструменти на диктаторската власт са пропагандата и терорът. Жертви на терора стават всички другомислещи и различните, но най-вече евреите. На 2 август 1934 г., след смъртта на президента, Хитлер обединява поста му с канцлерския и става фюрер на германския народ.