1501 хил. г. пр. н. е. |
Начало на Праисторическата епоха
Праисторическата епоха обхваща времето от преди около 1,5 милиона години. През този хронологичен период човешките общности изминават дълъг път на промени: от живот в пещери до изграждане на планирани селища, от първите грубо одялани се¬чива до сложни метални сечива и оръжия, от общности на ловци-събирачи до племенните съюзи и появата на държавността.
13 век пр. н. е. |
Край на Праисторическата епоха и начало на Историята на Древна Тракия
Праисторическата епоха завършва с края на бронзовата епоха. Началото на Историята на Древна Тракия започва с разселването на тракийските племена в Югоизточна Европа и част от Мала Азия.
5 век |
Край на Историята на Древна Тракия
Краят на Историята на Древна Тракия се приема с разпадането на Римската империя и „варварски¬те“ нашествия. През този период се развива цивилизацията на древните траки и се образуват тракийски държави.
8 век |
Начало на Ранното българско средновековие
Ранното българско средновековие, или т.нар. Първо бъл¬гарско царство, е съзидателен период в българското развитие. В края на VII в. кан Аспарух създава Българската държава на Балканите.
864 г. |
Християнизацията при княз Борис-Михаил
Християнизацията при княз Борис-Михаил приобщава страната към християнска Европа и към византийската цивилизация. Основана е Българската църква, която прераства в патриаршия.
1018 г. |
Начало на Византийското владичество
Византийското владичество прекъсва самостойното бъл¬гарско развитие. Макар и под чужда политическа власт, българската народ¬ност се съхранява и възстановява своята държавност.
1185 г. |
Начало на Развитото българско средновековие
Развитото българско средновековие, или т.нар. Второ българско царство, обхваща времето от възобновяването на Българското царство до османското завладяване. Владетелите от Асеневата династия Петър, Асен и Калоян освобождават старите български територии и въз¬връщат престижа на царството.
1393 г. |
Край на Развитото българско средновековие
Краят на Развитото българско средновековие съвпада с османското нашествие.
16 век |
Начало на Късното българско средновековие
Късното българско средновековие обхваща първи¬те векове на османското владичество. Завоеванието прекъсва естествената еволюция на Българската държава и общество във времето, в което Европа навлиза в Модерната епоха.
1870 г. |
Учредяване на Българската екзархия
Чрез учре¬дяването на Екзархията българската нация е призната официално в историческите области Мизия, Добруджа, Тракия и Македония.
1876 г. |
Избухване на Априлското въстание
През 60-те и 70-те години на XIX в. елитът на нацията насочва усилията си към извоюването на политическа независимост, избухва Априлското въстание.
1878 г. |
Възстановяване на българската държавност
В резултат от освободителните борби на българите и Руско-турската война е възстановена българската държавност.
1918 г. |
Край на Първата световна война
Включването на страната в двете Балкански войни (1912 - 1913) и Първата световна война (1914 - 1918) е неуспешен опит за постигане на националното обединение.
1944 г. |
Начало на комунистическия режим
Периодът на комунистическия режим започва с преврат на левите сили и окупация на страната от Съветската армия, с чиято помощ Българската комунистическа партия установява тоталитарен режим.
1945 г. |
Край на Втората световна война
Участието на България във Втората световна война е пореден неуспешен опит за постигане на националното обединение.
1989 г. |
Край на комунистическия режим
Комунистическият режим завършва с промените, настъпили през 1989 година.
1991 г. |
Приемане на новата конституция на Република България
Новата конституция на Република България утвърждава политическия плурализъм, разделението на властите и правата на гражданите.
Историята на България е богата и разнообразна и се простира на през около 1,5 милиона години. От първите следи от човешко присъствие в днешните български земи до началото на третото хилядолетие.
Праисторическата епоха е от около 1,5 милиона години до XII век пр. Хр. През този период човешките общности преминават през големи промени: от живот в пещери до изграждане на планирани селища, от първите грубо одялани сечива до сложни метални оръжия. Появява се и първата форма на държавност.
Древната Тракия започва с разселването на тракийските племена около XII век пр. Хр. и завършва с разпадането на Римската империя и „варварските“ нашествия в периода от IV до VII век. През този период се развива цивилизацията на древните траки и се образуват първите тракийски държави. Царството на одрисите играе важна роля в политическите процеси на нашия континент.
В края на VII век кан Аспарух създава Българската държава на Балканите. Християнизацията при княз Борис-Михаил (864) приобщава страната към християнска Европа и към византийската цивилизация. При цар Симеон Велики (893 - 927) България се превръща в хегемон на Балканите.
Византийското владичество прекъсва самостойното българско развитие, но въпреки чуждата политическа власт, българската народност се съхранява и възстановява своята държавност.
Второто българско царство започва с възобновяването на Българското царство и завършва с османското завладяване. През този период България се превръща в съществена сила в Югоизточна Европа, въпреки дезинтеграцията на царството и османското нашествие.
Късното българско средновековие обхваща първите векове на османското владичество. Завоеванието прекъсва естествената еволюция на Българската държава и води до разпространението на исляма на Балканите.
Българското възраждане е преходен период от Средновековието към Модерната епоха, който е характерен с икономическо предприемачество, национално осъзнаване и борба за политическо обособяване.
Този период започва с изграждането на модерната Българска държава. В това време България се превръща в демократична парламентарна държава с широки граждански права.
През този период, България преживява политически сътресения, подобни на тези в Европа. Демокрацията е застрашена от възхода на левите сили, авторитарни тенденции и два държавни преврата.
Комунистическият период започва с преврат на левите сили и окупация на страната от Съветската армия. Преобразованията следват съветския модел на държава и икономика.
Този период започва с прехода към парламентарна демокрация и пазарна икономика. България се интегрира в Европейския съюз и НАТО, маркирайки началото на нов период в българската история.