6 век |
Периодът на Великото преселение на народите
Огромни човешки преселения са характерни за периода от V до VII век. Участват номади от Азия, германски племена и славяни. Варварските кралства на римска територия са нетрайни.
7 век |
Издигане на Арабския халифат
През VII век като нова сила в Средиземноморието се издига Арабският халифат. Политическото обединение на арабите се гради върху новата религия ислям и „свещена война“ за налагането ѝ в целия свят.
9 век |
Обединяване на Разпокъсания Запад от франкския крал Карл Велики
Франкският крал Карл Велики обединява Разпокъсания Запад и възражда римската имперска идея на запад.
1050 г. |
Великата схизма
Средата на XI век е обозначена от Великата схизма. Единният християнски свят е разделен на две вероизповедания - западния католицизъм и източното православие.
1096 г. |
Кръстоносните походи
Между 1096 и 1270 година Римската църква организира Кръстоносни походи - военни експедиции на западното рицарство за освобождаване на Светите места на християнството от мюсюлманската власт.
12 век |
Разпадане на Арабския халифат
През XI век Арабският халифат, който владее обширни територии в Испания, Северна Африка, Близкия изток и Азия чак до р. Инд, се разпада.
14 век |
Папството губи своята мощ
През XIV век Папството, което регулира политическата и духовната власт над континента, губи своята мощ.
1453 г. |
Краят на Източната Римска империя - Византия
Византия, силна централизирана държава, управлявана от василевс, чиято власт се смята за осветена от Бог, слага своя край под нашествието на османските турци.
Средновековните държави се формират по време на Великото преселение на народите (V-VII век). В този процес участват германски племена, славяни и азиатски хора. Варварските кралства, създадени на бивша римска територия, са нестабилни. Западът е обединен от Карл Велики, който възражда идеята за Римската империя. Византия, или Източната Римска империя, е силна и централизирана държава до края на Средновековието. Тя е управлявана от василевс, чиято власт се смята за осветена от Бог. Византия придобива гръцки характер, се реформира и успява да отблъсне азиатски нашественици до пристигането на османските турци, които слагат края ѝ през 1453 година.
През VII век нова сила в Средиземноморието става Арабският халифат. След период на разпокъсаност, в Европа се издигат Франция, Англия и Свещената Римска империя. Те превръщат в силни, централизирани монархии, създават съсловни събрания и стават важни играчи в регионалната политика.
Средновековното общество в Западна Европа е базирано на васалитет и съсловен ред. Възниква ново, предприемчиво градско съсловие, което оспорва властта на аристокрацията.
Християнската църква е главен стълб на европейските общества. В средата на XI век, съперничеството между два основни центъра на църквата - Патриаршията на Константинопол и папския Рим, довежда до Великата схизма.
Средновековната култура е християнска по своя характер и дух. Византия е могъща просветна и културна сила, запазва постиженията на християнския Рим и служи за мост към Античността.
Стопанският напредък през Средновековието е бавен. Земята се обработва с примитивни сечива и занаятчийското производство е контролирано от цеховете. Въпреки това, във Византия разцъфтяват градове с развити занаяти и търговия. С развитието на градския живот и появата на нови форми на производство и размяна, Европа постепенно се премества към Новото време.